علی آهی درگذشت

پيرغلام

رئیس هیات مدیره خانه مداحان و پیرغلام اهل بیت (ع) شب گذشته دار فانی را وداع گفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، علی آهی به دلیل عارضه قلبی و کهولت سن از روز پنج شنبه در بیمارستان شهید هاشمی نژاد تهران بستری شده بود و در کما رفته بود.

این پیرغلام اهل بیت شب گذشته دار فانی را وداع گفت.

سازمان بسیج مداحان نیز درگذشت این پیر غلام اهل بیت(ع) را به جامعه مداحان اهل بیت(ع) تسلیت گفت.

علی آهی فرزند حاج قربانعلی آهی در 14 آبان ماه 1307 هجری شمسی در تهران و در یک خانواده مذهبی قدم به عرصه وجود نهاد.

وی پس از پایان رساندن دوره ابتدایی، ضمن اشتغال به کسب، به تحصیل علوم حوزوی پرداخت و دروس ادبیات صرف و نحو، منطق و فقه، اصول، تفسیر، علم کلام، رجال، علم حدیث را از محضر اساتیدی همچون حجج اسلام مرحوم حاج سیدعلی اصغر میردامادی، احمد مجتهدی، حاج سید محمد ضیاء آبادی فرا گرفت.

وی همچنین منظومه سبزواری را در نزد آیت الله سید رضی شیرازی و نهج البلاغه را از محضر آیت الله سید محمود طالقانی اولین امام جمعه تهران فرا گرفت.

این پیرغلام اهل بیت(ع) همچنین علم کلام را از آیت الله حاج میرزاحسن لواسانی و اخلاق و علوم اعتقادی در شعر و شاعری و نقد و تحلیل آن را به غیر از استفاده از کتاب‌های معتبر اسلامی و ماخذ شیعی از محضر علماء بزرگواری همچون آیت الله حاج شیخ محمدجواد خراسانی در تهران و آیت‌الله العظمی حاج سید ابوالقاسم خوئی مرجع تقلید شیعیان در نجف اشرف و آیت الله العظمی حاج سید محمد هادی میلانی مرجع تقلید شیعیان جهان در مشهد فرا گرفت.

از دیگر اساتید وی می‌توان به مراجعی مانند آیات عظام سید محمدرضا گلپایگانی، شیخ حسین وحید خراسانی و شیخ علی نمازی شاهرودی در مشهد رضوی اشاره کرد.

آهی در شکل گیری نظام انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) نقشی فعال داشت و به عنوان یکی از اعضای جمعیت فدائیان اسلام به رهبری شهید حجت الاسلام سید مجتبی نواب صفوی فعالیت می‌کرد و بارها از سوی ماموران ساواک و اطلاعات شهربانی دستگیر و بازداشت شد.

آهی پس از پیروزی انقلاب، مسئولیت‌های متعددی داشت و علاوه بر حضور در جبهه‌های جنگ تحمیلی، در کمیته انقلاب اسلامی تا سطح فرماندهی استان طبق موازین شرعی خدمات شایانی داشت.

وی در طول تلاش‌های مذهبی و علمی خویش موسس محافل، مساجد و حسینیه‌های متعددی بوده که از آن جمله تشکیل بنیاد دعبل خزاعی، چند کتابخانه و چند مسجد در تهران و آبعلی و تاسیس صندوق قرض الحسنه الغدیر آبعلی است.

وی از سن 10 سالگی به تشویق مادر خود شروع به مداحی اهل بیت(ع) کرد و از سال 1336 نیز سرودن شعر را آغاز کرد و تاکنون کتاب‌های دیوان آهی در دو جلد، دیوان آئینه نور در دو جلد، فرهنگ اصلاحات قافیه، توصیف صنایع شعر کهن فارسی و پیرایش آن با کلک بدیع، فلسفه قیام امام حسین (ع) از دیدگاه عقل، شعرو شاعری از نظرگاه قرآن و عترت و سنت، نگرشی تحلیلی درباره تصوف و تاثیرات آن در ادبیات آئینی و روشنی افکار جهت شعر و شاعری و مداحی اهل بیت(ع) از وی به چاپ رسیده است.

انتهای پیام

کد N781254