نتانیاهو:

نه جنگ و نه توافق بد؛ راه سوم را در برابر ایران درپیش بگیرید

سیاسی

نخست وزیر رژیم صهیونیستی در اظهارتی جدید خواستار افزایش فشار بر ایران به عنوان راه حل سوم برای حل موضوع هسته ای شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی ان ان، «بنيامين نتانياهو» با تاکيد بر اينکه چارچوب تفاهم ايران و کشورهای 1+5 در لوزان سوييس يک «توافق بد» است، گفت: راه سومی به جز جنگ و توافق بد در تقابل با ایران وجود دارد و آن «تشدید فشار» بر جمهوری اسلامی است.

او همچنین مدعی شده که تفاهم لوزان «جرقه مسابقه تسليحاتی با کشورهای سنی» را خواهد زد.

نتانياهو، درر مصاحبه با تلويزيون سی‌ان‌ان، گفت: اگر کشوری که تعهد کرده ما را نابود کند و هر روز با ابزاری متعارف و غيرمتعارف برای رسيدن به اين هدف کار می‌کند، اگر چنين کشوری توافقی داشته باشد که راهش را به سوی سلاح هسته‌ای هموار می‌کند، اين بقای ما را در خطر خواهد انداخت.

نخست وزير رژیم صهیونیستی، پيشتر و اندکی پس از قرائت بيانيه مشترک وزير امور خارجه ايران و مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا درباره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، در گفتگویی تلفنی با باراک اوباما، رئيس جمهور آمريکا، به او گفت که اين توافق «حيات و بقای اسرائيل را سخت به خطر می‌اندازد».

نتانياهو شب گذشته به تلويزيون سی‌ان‌ان نيز گفته که بر اساس تفاهم لوزان، «زيرساخت‌ های گسترده اتمی ايران را باقی نگاه می‌ دارد، حتی يک سانتريفيوژ نابود نمی‌ شود، حتی يک تاسيسات هسته‌ای شامل تاسيسات زيرزمينی  تعطيل نمی‌شود و هزاران سانتريفيوژ برنامه غنی‌سازی اورانيوم را ادامه می‌دهند. اين يک توافق بد است.»

اين در حالی است که دولت آمريکا به رياست باراک اوباما و جان کری، وزير امور خارجه اين کشور که مسئول ارشد مذاکرات اتمی با ايران بود، از تفاهم لوزان به عنوان يک «توافق خوب» ياد کرده‌اند که امنيت متحدان آمريکا را فراهم می‌کند.

نخست وزير اسرائيل در واکنشی به پرسش رئيس جمهور آمريکا درباره اينکه چه راه‌حلی به جز ديپلماسی برای حل بحران برنامه هسته‌ای ايران وجود دارد؟، گفته است: «من فکر می‌کنم آلترناتيوهای موجود تنها جنگ و توافق بد نيستند. راه سومی هم وجود دارد و آن اين است که محکم بايستيد و فشارها را تشديد کنيد تا توافق بهتری به دست بياوريد.»

نتانياهو در توضيح «توافق خوب» از ديد خود گفته است: «يک توافق خوب زيرساخت‌های گسترده برنامه هسته‌ای ايران را به عقب می‌برد، ايران را ملزم می‌کند که رفتار خصمانه‌اش در منطقه، ترور جهانی و خواسته‌ها و اقدامات‌اش برای نابودی اسرائيل را متوقف کند.»