مصیبت مردم ادلب پس از اشغال به دست النصره

یک هفته پس از اشغال شهر ادلب سوریه به دست گروه تروریستی النصره و علی رغم شادی آتش افروزان بحران سوریه از این امر، این اقدام مصیبت‌های مردم جنگ زده ادلب را دوصد چندان کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شبکه خبری روسیا الیوم، در گزارشی با عنوان "رنج ادلب پس از سیطره النصره" نوشت: پس از سیطره جبهه النصره بر شهر ادلب، مرکز استانی به همین نام در شمال غرب سوریه ساکنان این شهر دیگر نمی‌توانند زندگی طبیعی خود را داشته باشند به ویژه به دلیل خسارت‌های شدیدی که به شهر وارد شده است زیرساخت‌های آن تا حد زیادی از بین رفته است.

خیابان‌هایی که در گذشته شلوغ بود، درحال حاضر خالی از سکنه است، ساختمان‌ها ویران شده و ویترین‌های مغازه‌ها از بین رفته است. خودروها در آتش سوخته، شیشه‌ها فرو ریخته و زباله‌ها برهم انباشته در همه جای شهر به چشم می‌خورد و خشونت و ویرانی به صحنه‌ای روتین در ادلب تبدیل شده‌ است.

این‌ها اوضاع کنونی ادلب است؛ دومین مرکز استانی که پس از رقه در شمال سوریه از کنترل نیروهای دولتی خارج شده و به دست افراط‌گرایان افتاده است.

یک هفته قبل، جبهه تروریستی النصره و دیگر گروه‌های تروریستی ادلب را اشغال کردند؛ شهری که از درگیری‌های اخیر آسیب دیده و همچنان در معرض حملات هوایی است. فروشندگان محلی می‌گویند که با ورود تندروها به شهر و پس از مهاجرت ساکنان آن، خرید و فروش و وضعیت اقتصادی در آن نیز به شدت آسیب دیده است.

فعالان اجتماعی نیز خبر می‌دهند، شهر ادلب که زمانی صدها هزار تن را در خود جای داده بود در حال حاضر تعداد ساکنانش از چند هزار تن فراتر نمی‌رود. ساکنان ادلب که مصیبت‌های مردم رقه به دست داعش را دیده‌اند ترجیح می‌دهند آوارگی را به جان بخرند تا اینکه تحت امر جبهه النصره که درواقع روی دیگر داعش در سوریه است، زندگی کنند.

همچنین وجود اخباری مبنی بر حمله قریب‌الوقوع ارتش برای باز پس‌گیری شهر، دلیل دیگری است که ساکنان قدیمی آن را از بازگشت به دیار خود منصرف کرده است. در سایه اشغال ادلب توسط النصره و دیگر گروه‌های تروریستی ساکنان آن دیگر نمی‌پذیرند که در این شهر زندگی کنند و آوارگی در استان لازقیه را ترجیح می‌دهند که مجاورت ادلب قرار دارد و تحت کنترل دولت دمشق است.

با وجود گذشت یک هفته از اشغال ادلب توسط جبهه النصره که پرچم‌های خود را در هر مکانی از این شهر برافراشته است، این گروه تروریستی هیچ گونه برنامه‌ای برای اداره شهر ندارد و فعالیت‌های خدماتی در ادلب تقریبا متوقف شده است.

اما رنج‌ کشیدن مردم ادلب در حالی است که اشغال این شهر باعث اندوه همگان نشده و کشورهایی مانند ترکیه که یکی از آتش افروزان بحران سوریه محسوب می‌شود و باعث آوارگی و کشتار هزاران تن از مردم بی‌گناه این کشور شده است، نتوانسته‌اند شادی خود را از اشغال این شهر به دست النصره پنهان کنند و رسما از این موضوع استقبال کرده‌اند.

همچنین ادلب شهری است که حدود 15 هزار اثر باستانی را در خود جای داده است که در سایه اشغال النصره این آثار باستانی در معرض سرقت و فروش در بازار سیاه قرار گرفته است که البته در کنار سرقت، سایه شوم جهل گروه‌های تکفیری نیز بر این آثار سنگینی می‌کند و نگرانی‌ درباره احتمال تکرار آنچه که در موصل رخ داد، در ادلب نیز وجود دارد.

انتهای پیام

کد N780800