پیشنهاد لاوروف برای تقویت آتش‌بس در اوکراین

سیاسی

وزیر امور خارجه روسیه که به کشور اسلواکی سفر کرده در کنفرانسی خبری در این کشور پیشنهاد داد، طرفین درگیر در اوکراین می توانند به منظور تقویت اعتماد میان خود به منظور برقراری آتش‌بس، سلاح‌های با کالیبر کمتر از 100 میلی‌متر را از خط مقدم خارج کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفت: لازم است که در درجه اول نظارت بر برقراری بخش نظامی توافقات مینسک را ادامه دهیم.

لاوروف در این کنفرانس خبری که در جریان سفرش به اسلواکی برگزار شد، گفت: امکان خارج کردن سلاح‌هایی با کالیبر کمتر از 100 میلی‌متر اکنون مورد بحث قرار دارد و ما از آن حمایت می کنیم. ما تلاش خواهیم کرد تا به طرفین درگیر در اوکراین کمک کنیم به توافقی برسند که موجب افزایش اعتماد دوجانبه شود.

لاوروف در ادامه با انتقاد از قوانینی که اوکراین برای مناطق تحت کنترل شورشیان جدایی‌طلب در شرق این کشور تصویب کرده، گفت که این قوانین بر خلاف توافق آتش‌بس فعلی هستند.

لاوروف خاطر نشان کرد: این قوانین مخالف با روح آتش‌بسی است که در شهر مینسک، پایتخت بلاروس منعقد شد.

لاوروف به خبرنگاران گفت که این اقدام مقامات اوکراینی خروج از توافق مینسک است و مسکو برای توقف آن تلاش خواهد کرد.

بر اساس قوانینی که پارلمان اوکراین تصویب کرده، مناطق دونتسک و لوهانسک که در کنترل شورشیان اوکراینی هستند، به شرط برگزاری انتخابات محلی خودمختاری دریافت خواهند کرد.

همچنین لاوروف خاطر نشان کرد که بازیابی کامل روابط میان مسکو و بروکسل به آنها کمک خواهد کرد تا همانطور که در چارچوب مذاکرات هسته‌ای ایران با هم همکاری کردند، در زمینه مسائل مهم جهانی شامل خاورمیانه و شمال آفریقا و وضعیت سوریه، عراق، لیبی و یمن همکاری داشته باشند.

لاوروف گفت: ما در ارتباط با روابط روسیه با اتحادیه اروپا، خاطر نشان کرده‌ایم که همکاری آنها در چارچوب گروه شش کشور میانجیگر در مذاکرات هسته‌ای ایران چقدر مفید بوده است. ما معتقدیم که بازیابی کامل روابط میان مسکو و بروکسل به آنها کمک خواهد کرد تا با همین تاثیر در زمینه مسائل مهم جهانی دیگر نظیر خاورمیانه و شمال آفریقا و وضعیت سوریه، عراق، لیبی، یمن و ... با یکدیگر همکاری داشته باشند.

انتهای پیام

کد N779810