دولت جزایر مارشال خواهان خلع سلاح هسته‌ای آمریکا شد

کشور کوچک جزایر مارشال با طرح یک شکایت بی‌سابقه از دولت آمریکا خواسته تا به وظایفش در از بین بردن سلاح‌های هسته‌ای خود عمل کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقامات جزایر مارشال همچنین اعلام کردند که خواهان تجدیدنظر در حکم یک قاضی فدرال آمریکا به منظور کنار گذاشتن پرونده شکایتشان خواهند شد.

کشور جزایر مارشال در یک دوره 12 ساله پس از جنگ جهانی دوم محل انجام 67 آزمایش هسته‌ای ارتش آمریکا بود که این آزمایش‌ها باعث عوارض زیست محیطی و سلامتی بسیار بدی بر ساکنان شده و بیش از 250 تن از مردم جزایر مارشال در معرض تشعشع رادیو اکتیو قرار گرفتند.

این کشور سال گذشته میلادی از باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و همچنین وزارتخانه‌های دفاع و انرژی و وزرای مرتبط با آنها و همچنین اداره ملی امنیت هسته‌ای آمریکا شکایت کرد.

تلاش‌های مقامات جزایر مارشال پس از آن آغاز شد که باراک اوباما در سال 2009 در سخنانی خواهان جهانی عاری از سلاح هسته‌ای شد و گفت: آمریکا برای دستیابی به این هدف اقداماتی ملموس انجام خواهد داد.

مقامات جزایر مارشال مدعی هستند که آمریکا به جای مذاکره با حسن نیت برای خلع سلاح هسته‌ای در حال مدرنیزه کردن زرادخانه تسلیحات هسته‌ای خود است. آنها در شکایت خود خواهان خلع سلاح هسته‌ای آمریکا شدند نه دریافت غرامت.

ماه گذشته میلادی یک قاضی فدرال آمریکایی در سانفرانسیسکو با تاکید بر اینکه دولت جزایر مارشال جایگاهی برای طرح این مساله نزد قوه قضائیه ندارد این پرونده را کنار گذاشت.

انتهای پیام

کد N779707