ناراحتی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از تفاهم سیاسی ایران و 1+5

آمريكا,هسته‌‌يي,توافق جامع هسته‌اي,مذاكرات هسته‌اي

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا ضمن ابراز نارضایتی از حصول تفاهم سیاسی میان ایران و گروه 1+5، این تفاهم‌نامه را هشداردهنده توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، جان بوئنر ساعاتی پس از اعلام دستیابی ایران و گروه 1+5 به یک تفاهم سیاسی مشترک بر سر برنامه هسته‌ای ایران و چگونگی لغو تحریم‌های بین‌المللی این کشور با انتشار بیانیه‌ای ناراحتی خود را از حصول این تفاهم‌نامه ابراز کرد.

وی در این‌باره گفت: کنگره باید به طور کامل و پیش از آنکه تحریم‌های ایران لغو شود این توافق را مورد بازبینی قرار دهد.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا ادامه داد: دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان کنگره در هفته‌های پیش رو به اعمال فشار خود بر دولت در خصوص جزئیات این پارامترها و سوالات مهمی که هنوز بی‌پاسخ مانده‌اند ادامه خواهند داد.

بوئنر همچنین مدعی شد ساده‌انگارانه است که فکر کنیم ایران از برنامه هسته‌ای‌اش و هرگونه لغو تحریم‌های اقتصادی برای بی‌ثبات کردن منطقه خاورمیانه استفاده نمی‌کند.

وی همچنین یادآور شد: رئیس‌جمهور می‌گوید مذاکره کنندگان اساس اولیه لازم برای ادامه مذاکرات را مشخص کرده‌اند در حالی که چارچوبی که ایران و قدرت‌های جهانی برای یک توافق نهایی به آن دست پیدا کرده‌اند تفاوتی نگران کننده با اهداف اولیه کاخ سفید دارد.

اما رئیس مجلس نمایندگان آمریکا مشخص نکرد که تفاهم حاصل شده از چه نظر با اهداف اولیه این مذاکرات تفاوت دارد.

به گزارش ایسنا این ناراحتی در حالی است که جان کری در پاسخ به مخالفت‌های کنگره آمریکا با توافق هسته‌ای با ایران به سی‌ان‌ان، گفت: من فکر نمی‌کنم که کنگره مانع از این توافق شود و این غیرمسئولانه است که اجازه دهیم سیاست‌بازی‌ها، حقایق، علم و واقعیت‌هایی که اکنون ممکن است را خراب کند.

به گزارش رویترز این در حالی است که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا پیش از این به رهبران کنگره هشدار داده است تا مانع از حصول این توافق هسته‌ای نشوند.

اوباما در این باره گفت: اگر کنگره بدون این‌که یک گزینه جایگزین منطقی و قابل قبول ارائه دهد و بدون توجه به تحلیل کارشناسان موجب نابودی این توافق شود این آمریکا است که برای شکست دیپلماسی مورد سرزنش قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام

کد N778519