مذاكرات اميرعبداللهيان با مقامات كويت

سیاسی

معاون خاورمیانه وزیر امور خارجه در کویت با مقامات این کشور دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، معاون عربی و افریقاي وزارت امور خارجه کشورمان در حاشیه کنفرانس بین المللی کمک به اوارگان سوریه در کویت با معاون اول نخست وزير و  وزير خارجه  کویت  دیدار و از برگزاري موفق اجلاس تشكر كرد. وي همچنين در رايزني با اقاي خالد جارالله قائم مقام وزارت خارجه كويت در خصوص همکاری های دو جانبه و اخرین تحولات منطقه از جمله یمن ,عراق ,بحرین و سوریه گفتگو نمود.
معاون وزیر امور خارجه ضمن تشکر از امیر دولت کویت جهت برگزاری سومین کنفرانس بین المللی كمك به اوارگان سوریه ، برگزاری منظم كميسيون مشترك و کمیته های مشترک دو کشور نشان دهنده اراده دو طرف برای توسعه روابط و همکاری های دوجانبه می باشد. طرفين سفر سالجاري امير كويت به تهران را نقطه عطفي در روابط دو كشور خوانده و بر اهميت سفر رييس جمهور اسلامي ايران به كويت تاكيد نمودند.
امیرعبداللهیان با ابراز تاسف از حملات نظامی خارجی علیه کشور یمن و کشته شدن مردم بی گناه این کشور در این حملات خواستار توقف هر گونه اقدام نظامی علیه یمن شد.
معاون عربی و افریقا افزود تحولات چند ساله اخیر در منطقه نشان داده است که اقدامات نظامی و خشونت امیز نه تنها مشکلات را حل نکرده بلکه اوضاع را در عراق ,سوریه ,بحرین و اخیرا در یمن پیچیده تر کرده است. 
وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران بر این اعتقاد است که مشکلات بوجود امده در این کشورها صرفا راهکار سیاسی دارد بر ضرورت توقف سریع عملیات نظامی و اقدامات خشونت امیز و انجام گفتگوهای جدی بین اطراف مختلف يمني  تاکید نمود.

معاون وزير خارجه كشورمان با اشاره به سوابق ديدار بعمل امده فيمابين وزراي خارجه ايران و سعودي در نيويورك و ديدار خود با سعود الفيصل در رياض ، بر اهميت تداوم گفتگوهاي دو كشور اشاره و از اقدامات نظامي سعودي عليه يمن انتقاد كرد.
خالد جارالله قائم مقام وزیر خارجه کویت نیز با ابراز خرسندي از مناسبات سياسي فيمابين و تشکر از مشارکت کشورمان در این اجلاس ، اوضاع  يمن را  پیچیده توصیف كرد. وي ضمن تاكيد بر ضرورت نيل به راه كار سياسي  مناسب در قبال تحولات منطقه و بويژه يمن  ، نقش جمهوری اسلامی ایران را در این تحولات  تاثیرگذار دانست. وی وضعیت اوارگان سوری را ناگوار خواند و هدف از برگزاری این اجلاس را کاهش دردهای مردم سوریه بیان نمود.