بوکوحرام ۵۰۰ زن و کودک را ربود

گروه تروریستی بوکوحرام ۵۰۰ زن و کودک را در شمال نیجریه ربود. این دومین بار است که این گروه تروریستی افراطی در ظرف یک‌سال گذشته دست به آدم‌ربایی‌هایی در این ابعاد می‌زند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری دویچه‌وله، شاهدان عینی در شمال شرقی نیجریه روز سه‌شنبه گفتند: اعضای گروه بوکوحرام با حمله به شهر داماساک، حدود ۵۰۰ زن و کودک را به گروگان گرفتند.

این در حالی است که گودلاک جاناتان، رئیس‌جمهور این کشور اخیرا مژده پیروزی بر بوکوحرام را داده بود. از سوی دیگر ارتش نیجریه شهر داماساک را که در چند کیلومتری مرز چاد قرار دارد، چند روز پیش از نیروهای بوکوحرام پس گرفته بود.

خبرگزاری رویترز در داماساک با شاهدان عینی درباره این آدم‌ربایی گروهی صحبت کرده است. یک شاهد عینی در گفت‌وگو با خبرنگار رویترز تاکید کرد، بوکوحرام پس از حمله به داماساک، ۵۰۰ زن و کودک را ربوده و پیش از بازگشت به مواضع خود، نزدیک به ۵۰ تن از آنها را هم به قتل رسانده است. بر اساس همین گزارش، هنوز مشخص نشده است که آیا تعداد دیگری از گروگان‌ها به قتل رسیده‌اند یا خیر.

بوکوحرام در ماه‌های اخیر نفوذ خود را به نیجر، کامرون و چاد، سه کشور همسایه نیجریه، نیز گسترش داد. این کشورها اکنون تلاش می‌کنند با عملیاتی هماهنگ و مشترک با پیشروی و چیرگی بوکوحرام مقابله کنند. با این همه حملات این گروه افراطی در روزهای گذشته افزایش پیدا کرد.

فرمانده نیروهای مشترک چاد و نیجر در داماساک نیز به نقل از ساکنان این شهر تائید کرده است که بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ زن و کودک به دست اعضای بوکوحرام ربوده شدند.

گروه تروریستی بوکوحرام که عقاید به‌شدت ضد غربی دارد، در سال ۲۰۰۲ تاسیس شد. بوکوحرام با مظاهر تمدن غربی و گرایش‌های سکولار مخالف است. اعضای این گروه "بوکو" یعنی آموزش به سبک غربی را "حرام" می‌دانند. از سال ۲۰۰۹ این گروه بار‌ها دست به حملات مرگبار زده و هزاران غیرنظامی تاکنون در این حملات کشته شده‌اند.

در 14 آوریل 2014 نیز در حمله شبه‌نظامیان بوکوحرام به یک مدرسه شبانه‌روزی در شمال‌شرق نیجریه نزدیک به 300 دختر دانش‌آموز در شهر چیبوک در شمال شرق نیجریه ربوده شدند. شمار زیادی از ساکنان این شهر مسیحی هستند. 53 نفر از این دخترها موفق به فرار شدند.

انتهای پیام

کد N774117