کوثری:

فرمایشات رهبری در مشهد ترسیم خط مشی دقیق برای مذاکرات بود

سیاسی

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، سخنان مقام معظم رهبری در روز اول سال نو در مشهد مقدس را ترسیم خط مشی دقیق برای مذاکرات هسته‌ای و تیم مذاکره کننده ایرانی عنوان کرد.

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، سخنان مقام معظم رهبری در روز اول سال نو در مشهد مقدس را ترسیم خط مشی دقیق برای مذاکرات هسته‌ای و تیم مذاکره کننده ایرانی عنوان کرد.

اسماعیل کوثری در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: مقام معظم رهبری خط مشی دقیقی را ارائه دادند که تیم مذاکره کننده باید بر این اساس کارش را دنبال کند. ایشان احساس کردند با توجه به اینکه تیم مذاکره کننده ایرانی در مقابل آمریکا بسیار تحت فشار است و به آمریکایی‌ها هم اطمینانی نیست و اگر آن‌ها به ظاهر تعهد بدهند در عمل به آن پایبند نیستند لذا این مسئله را به صورت روشن، صریح و شفاف بیان کردند تا هم تیم مذاکره کننده ایرانی و هم تیم مقابل بدانند اگر تحریم‌ها برداشته نشود توافقی مورد قبول قرار نمی‌گیرد.

وی افزود: اینکه غربی‌ها می‌گویند ابتدا توافق صورت بگیرد بعد برخی تحریم‌ها تعلیق شود و برخی بعد از راستی آزمایی لغو شود، به معنی یک طرفه بودن توافق است و چنین چیزی به هیچ عنوان از طرف ایران قابل قبول نیست. در واقع رهبری سیاست را صریحا مشخص کرده‌اند که اگر تحریم‌ها برداشته نشوند، توافق هم صورت نمی‌گیرد.

این نماینده مجلس ادامه داد: ما هم مذاکره را ادامه می‌دهیم و هم می‌خواهیم توافق صورت بگیرد اما اگر این موضوع یک طرفه باشد مورد قبول ما نیست. این خط مشی‌ای است که از سوی مقام معظم رهبری صریحا برای مردم، مسئولان، تیم مذاکره کننده و 1+5 ترسیم شده است.

کوثری درباره بخشی از فرمایشات مقام معظم رهبری درخصوص دلواپسان نیز یادآور شد: برخی نمایندگان، کارشناسان، اساتید و مردم، نظرات متفاوتی در مورد مسئله هسته‌ای داشتند و انتقاداتی را به توافق اولیه و مقدماتی وارد می‌دانستند که در مقطعی به نام دلواپسان معروف شدند اما متاسفانه برخورد بدی با آن‌ها صورت گرفت. آنچه رهبری گفتند این بود که باید تحمل‌ها را بالا برد و همه حرف‌ها شنیده شود و این طور نباشد که اگر کسی نقدی کرد طرد شود. البته ایشان در عین حال گفتند که نقد باید منصفانه باشد تا شعار سال که همدلی و همزمانی دولت و ملت است،‌ نیز محقق شود.

انتهای پیام

کد N773780