دیوید پترائوس: به نظر من تهدید اصلی برای ثبات پایدار عراق داعش نیست

ژنرال دیوید پترائوس که فرماندهی نیروهای مرکزی آمریکا از سال 2007 تا 2008 را در خاورمیانه بر عهده داشت هفته‌ گذشته برای اولین بار طی سه سال گذشته به عراق بازگشت. وی در یک نشست سالانه در سلیمانیه با حضور رهبران عراقی، اندیشمندان و فرهیختگان این کشور در دانشگاه سلیمانیه شرکت کرد.

ژنرال دیوید پترائوس که فرماندهی نیروهای مرکزی آمریکا از سال 2007 تا 2008 را در خاورمیانه بر عهده داشت هفته‌ گذشته برای اولین بار طی سه سال گذشته به عراق بازگشت. وی در یک نشست سالانه در سلیمانیه با حضور رهبران عراقی، اندیشمندان و فرهیختگان این کشور در دانشگاه سلیمانیه شرکت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ژنرال دیوید پترائوس در گفت‌وگو با روزنامه‌ واشنگتن پست درباره عراق، دور نمای جنگ علیه داعش و اوضاع کنونی عراق به گفت‌وگو نشسته است.

وی در پاسخ به این سوال که پس از سال‌ها، عراق را چگونه می‌بیند، گفت: من عراق را به خوبی می‌شناسم. بازگشت به اینجا برای من یک تجربه احساسی است، نمی‌توان به عراق بازگشت و از فرصت‌های از دست رفته یادی نکرد. اشتباهاتی که ما کردیم، دولت آمریکا داشت و همچنین خود عراقی‌ها مرتکب آنها شدند. این اشتباهات شامل زمان‌ها و فرصت‌هایی است که ما، شرکای ائتلاف و رهبران عراقی از دست دادند، فرصت‌هایی که برای به دست آوردنشان بهای سنگینی پرداخته شده بود. شکست رهبران سیاسی عراق برای حل و فصل مناقشات دیرین سیاسی و بهره‌برداری افراط‌گرایان از این شکست باعث درگیری قومی و فرقه‌ای در عراق شد.

پترائوس گفت: احساس من در حال حاضر همان عبارتی است که در زمان افزایش نیروهای آمریکایی در عراق گفتم "سخت" اما نه "غیرممکن". به نظر من این هدف دست یافتنی است و این به عراقی‌ها و آمریکایی‌ها و رهبران منطقه و ائتلاف بستگی دارد.

ژنرال بازنشسته پترائوس در خصوص شبه نظامیان داعش در عراق گفت: آنچه که در عراق رخ داد یک تراژی بود، برای مردم عراق، منطقه و کل جهان. پیشرفت‌هایی که با سختی و پس از افزایش نیروهای آمریکایی به دست آمده بودند، به دلیل اشتباهات و سوء قضاوت‌ها از دست رفتند، این پیشرفت‌ها برای سه سال دوام داشتند اما با خروج نیروهای آمریکایی همه چیز عوض شد؛ چیزی که قابل پیش بینی بود. با این حال به نظر من نیروهای عراقی و ائتلاف پیشرفت‌های قابل توجهی علیه داعش داشته‌اند.

وی در ادامه مدعی شد: در واقع به نظر من تهدید اصلی برای ثبات پایدار عراق و کل منطقه داعش نیست، بلکه شبه نظامیان شیعه هستند که توسط ایران هدایت می‌شوند.

این ژنرال سابق آمریکایی در ادامه گفت: من به غیر از عراق نگرانی عمیقی درباره ادامه بحران در سوریه دارم که از نظر ژئوپولوتیکی یک چرنوبیل است که به نظر من هم‌چنان رادیواکتیو بی ثباتی و ایدئولوژی افراط گرایی را در منطقه اشاعه می‌دهد. هر گونه استراتژی برای ثبات منطقه باید با چالش‌های عراق و سوریه همسو باشد. این کافی نیست که ما بعدا این‌ها را حل می‌کنیم. به نظر من مهم‌ترین اتفاقاتی که در عراق رخ داد به دلیل افزایش خودکامگی، فرقه گرایی و فساد دولت عراق و رهبران آن پس از خارج شدن نیروهای آمریکایی در سال 2011 از این کشور بود. اقدامات نوری مالکی دلیل اصلی ایجاد این افراطگرایی شد. آنها اهل تسنن عراق را کنار گذاشتند و بار دیگر در مناطق سنی نشین بذر افراط گرایی کاشته شد. به خصوص درها برای هر گونه فعالیت داعش باز شد. عراق به خاطر شاخصه فرقه‌ای که دارد آماده چنین رخدادهایی است. تراژدی این است که رهبران سیاسی این کشور نتوانستند درخواست‌های مردم عراق را به طور کامل و واضح بفهمند و به نظر من مسئولیت بزرگ در این رابطه بر گردن مالکی است.

انتها‌ی‌ پیام

کد N772579