حمایت کشورهای مختلف از پیشرفت‌های حقوق بشری در ایران

حقوق بشر

در جریان بیست و هشتمین اجلاس شورای حقوق بشر که در ژنو در حال برگزاری است، بعد از ارایه گزارش شفاهی احمد شهید در خصوص وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران، کشورهای مختلفی ضمن تاکید بر ضرورت بی طرفی و پرهیز از اقدامات سیاسی در زمینه حقوق بشر، از پیشرفت های حقوق بشری در ایران حمایت کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، نماینده قزاقستان اذعان داشت که انتصاب نماینده ویژه کشوری باید با تایید کشور مربوطه باشد و در هر صورت باید بر طبق مقررات و ضوابط مربوطه عمل نماید و فراتر از آن نرود.

وی بر ضرورت توجه به دستاوردها تاکید کرد و اظهار کرد: شورا باید بی طرف باشد.

نماینده ونزوئلا نیز ضمن رد استانداردهای دوگانه در زمینه حقوق بشر، رویه برخی قدرت ها در تحمیل گزارشگران کشوری با اغراض سیاسی را تقبیح کرد.

نماینده اریتره در اجلاس هم اظهار کرد: مکانیسم گزارشگری کشوری در مغایرت با رویه‌های بین المللی قرار دارد.

وی همچنین با اشاره به پذیرش توصیه‌های متعدد توسط ایران، بر گفت‌وگو و تعامل در این حوزه تاکید کرد.

نماینده روسیه نیز ضمن استقبال از گام‌های مثبت ایران در حوزه حقوق بشر، از تعامل ایران با مکانیسم‌های حقوق بشری قدردانی کرد.

نماینده عراق هم با اشاره به ضرورت ارتقای حقوق بشر بدون اهداف سیاسی و احترام به حاکمیت کشورها، از احمد شهید خواست تا دستاوردهای ایران در حوزه حقوق بشر را در گزارش‌های خود منعکس کند.

نماینده چین نیز از پیشرفت های ایران در حمایت از حقوق مردم و گروه‌های آسیب پذیر، خواهان توجه به این پیشرفت‌ها و تعامل ایران با مکانیسم یو پی آر شد.

نماینده تاجیکستان هم ضمن توجه به پیشرفت‌های حقوق بشری ایران، خواهان ارتقای گفت‌وگوها در حوزه حقوق بشر به جای سیاسی کاری شد.

نماینده لبنان نیز درخواست کرد: گزارشگران ویژه باید بر مبنای واقعیات گزارش دهند و از منابع معتبر استفاده کنند.

وی با اشاره به تحفظ ایران به انتصاب گزارشگر ویژه، از تعامل ایران با وی و مکانیسم یو پی آر تمجید کرد.

نماینده سوریه هم با اشاره به بی توجهی گزارشگر ویژه به پیشرفت‌های حقوق بشری در ایران و عملکرد جانبدارانه آن، به همکاری های ایران با مکانیسم های حقوق بشری پرداخت و از شورا خواست جلوی اقدامات سیاسی و یک‌جانبه را بگیرد و ماموریت احمد شهید را نیز تمدید نکنند.

نماینده میانمار نیز با رد مکانیسم های گزارشگری کشوری از جمله برای ایران، بر اجتناب از رویکردهای سیاسی و استانداردهای دوگانه تاکید کرد.

نماینده ویتنام هم با استقبال از تعهد و پیشرفت‌های حقوق بشری در ایران و تعامل ایران با مکانیسم یو پی آر، بر ضرورت پرهیز از فشارهای حقوق بشری تاکید کرد.

نماینده کره شمالی نیز با اشاره به دخالت برخی کشورها در حاکمیت و امور داخلی دیگر کشورها با استفاده از ابزار حقوق بشر، وجود گزارشگران کشوری با توجه به مکانیسم یو پی آر را مخرب دانست و خواهان لغو ماموریت تمامی گزارشگران کشوری از جمله برای ایران شد.

نماینده زیمبابوه هم ضمن مخالفت با تحمیل گزارشگران کشوری، مکانیسم یو پی آر را مناسب‌ترین مکانیسم برای حمایت از حقوق بشر دانست.

سومین هفته از بیست و هشتمین اجلاس شورای حقوق بشر در حال برگزاری است و در روز پنج شنبه نیز گزارش جمهوری اسلامی ایران درباره دور دوم یو پی آر مورد بررسی و تصویب نهایی قرار خواهد گرفت.

از کشورمان نیز هیاتی به سرپرستی کاظم غریب آبادی، معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر در این اجلاس حضور دارد.

انتهای پیام

کد N771677