پایان دور سوم مذاکرات آمریکا و کوبا و توافق بر سر تداوم رایزنی‌ها

دور سوم مذاکرات میان کوبا و آمریکا برای احیای کامل روابط دیپلماتیک پس از یک روز در حالی پایان یافت که رئیس جمهوری این کشور آمریکای لاتین به انتقاد شدید از دولت آمریکا به خاطر اعمال تحریم‌های شدید علیه ونزوئلا پرداخت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، نه آمریکا و نه کوبا هیچ یک به مساله پیشرفت در مذاکرات و دستیابی به توافق برای گشایش مجدد سفارتخانه‌ها در واشنگتن و هاوانا نپرداختند.

دو کشور قصد دارند تا پیش از حضور رائول کاسترو و باراک اوباما، روسای جمهوری کوبا و آمریکا در نشست قاره آمریکا در پاناما که 10 و 11 آوریل 2015 برگزار می‌شود سفارتخانه‌های خود را بازگشایی کنند.

وزارت امور خارجه کوبا اعلام کرد که مذاکرات در فضایی کاملا حرفه‌ای صورت گرفت و دو طرف توافق کردند تا به تداوم برقراری ارتباط در آینده که بخشی از روند احیای روابط میان این دو کشور است، پایبند بمانند.

جف راتکه، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز در این باره گفت، تصمیم اتخاذ شده در این مذاکرات مثبت و سازنده بود و مذاکرات در فضایی بسیار خوب برگزار شد.

اما رائول کاسترو بعدا در حمایت از دولت ونزوئلا در نشستی فوق العاده به انتقاد شدید از دولت آمریکا به خاطر اعمال تحریم‌های جدید علیه کاراکاس پرداخت. واشنگتن اما اصرار دارد که تحریم‌ها علیه ونزوئلا نباید بر روند مذاکرات با کوبا اثر بگذارد و در حالیکه کاسترو کاملا مشخص کرده که مساله کاراکاس و کوبا هر دو با یکدیگر مرتبط هستند.

رائول کاسترو در انتقاد از اوباما به خاطر اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ونزوئلا گفت: سخنگوهای دولت واشنگتن کاملا مشخص کردند که اختلافات همچنان پابرجاست و تنها روش‌ها تغییر کرده است. آمریکا باید بفهمد که اغوا و فریب کوبا و ارعاب و تهدید ونزوئلا عملی نیست.

مقام‌های آمریکایی و کوبایی هیچ یک اعلام نکرده‌اند که موانع بر سر بازگشایی سفارتخانه‌هایشان برطرف شده است.

رسانه‌های کوبا نیز هیچ پوشش خبری از مذاکرات نداشتند در عوض روی حمایت رائول کاسترو از ونزوئلا تمرکز کردند.

انتهای پیام

کد N771493