وکیلی:

مهمترین دارایی تیم مذاکره‌کننده ایران حمایت رهبری از آنهاست

مذاكرات ايران و گروه 1 5

مدیرمسئول روزنامه ابتکار گفت: در جریان مذاکرات هسته‌ای تیم مذاکره کننده ایران با حمایت رهبری مهمترین پشتوانه را دارد و در مقابل آمریکایی‌ها نشان دادند که تا چه اندازه دچار تزلزل هستند.

محمدعلی وکیلی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به نامه 47 تن از اعضای کنگره آمریکا به مقامات ایران، اظهار کرد: این نامه نشان‌دهنده رسوایی هیأت حاکمه آمریکا است. همان‌طور که برخی از دولتمردان آمریکا نیز اعلام کردند چنین نامه‌ای باعث شرمساری و رسوایی است. گویا نمایندگان امضاکننده این نامه تشخیص ندادند که در رابطه با چنین نامه‌ای باید دولتمردان خودشان را خطاب قرار دهند.

وی ادامه داد: این نامه نشان داد که چقدر فضای این کشور سیاست‌زده و تحت تأثیر آنارشیست است. نمایندگان جدیدالورود به کنگره گویا به قوانین بین‌الملل وارد نیستند. این نامه را باید کوس رسوایی برای هیأت حاکمه آمریکا تعبیر کرد.

این فعال سیاسی همچنین گفت: دولتی که به صورت قانونی مذاکره می‌کند باید مورد تأیید دیگر ارکان قانونی کشورش نیز قرار بگیرد. اگر قرار باشد هر گروه سیاسی که بر سر کار می‌آید قوانین قبل از خود را زیر سوال ببرد و آن را ناکارآ بنامد اعتماد دنیا به قول و قرار آن کشور از بین می‌رود. حالا معلوم شده است که این کشور به هیچ توافقی پایبند نخواهد بود.

وی بالاترین دارایی تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران را اعتماد مقام معظم رهبری به ‌آنها دانست و خاطرنشان کرد: اعتماد رهبری به تیم مذاکره کننده هسته‌ای و ابراز مجدد آن در شرایطی که مذاکره در مرحله نهایی به سر می‌برد باعث دلگرمی مذاکره کنندگان خواهد شد. بیان چنین اطمینانی به دنیا نشان می‌دهد که برخلاف آمریکایی‌ها زمانی که پای منافع ملی به میان می‌آید، از رأس نظام جمهوری اسلامی تا پایین‌ترین ارکان هرم این نظام صدای واحد و حمایتی همه جانبه حاکم است.

وکیلی ادامه داد: با این صدا هم تیم مذاکره کننده دلگرم می‌شود و هم دنیا متوجه خواهد شد که توافق این تیم برای کل نظام خواهد بود، اما توافقات آمریکایی‌ها برای کل هیأت حاکمه آن کشور نیست و تنها مربوط به دولت و یک حزب به حساب می‌آید.

وی همچنین گفت: مهم آن است که برای ما مشخص شده که تصمیمات آمریکایی‌ها متزلزل است و آنها هنوز پیرامون تصمیماتشان تردید دارند. برخلاف تزلزل آمریکایی‌ها تیم مذاکره کننده ایران با منطق و اصول سیاسی در چارچوب نظام تا پایان مذاکرات به تعهدات خود پایبند خواهد بود.

انتهای پیام

کد N770774