تاکید آیت‌الله نوری‌همدانی بر گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي نوري همداني

آیت‌الله نوری‌همدانی گفت: باید تحول عظیمی در فرهنگ کتاب و کتاب خوانی در موضوعات مختلف و مورد نیاز در جامعه ایجاد کرد تا مردم به این سمت گرایش پیدا کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مرجع تقلید در دیدار علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه عمومی کشور اظهار کرد: موضوع کتاب و کتابخوانی به فرهنگ بازگشت می‌کند، بنابراین زندگی انسان دارای ابعاد مختلف فرهنگی، اقتصادی و نظامی است.

آیت‌الله نوری‌همدانی افزود: فرهنگ نسبت به سایر ابعاد، تاثیرگذاری بیشتری دارد و حتی انبیاء و معصومین علیهم السلام تاکید فراوانی بر فرهنگ داشتند.

او اظهار کرد: ما باید در هر موضوعی به دنبال آسیب شناسی آن باشیم و بدانیم چه عواملی باعث شده فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه کم شود.

این مرجع تقلید گفت: یکی از دلایلی که موجب شده علاقه مردم به کتاب کم شود انگیزه است، باید ببینیم ذائقه مردم و انگیزه آنها چه نوع کتاب‌هایی است، آیا نوع جامعه به کتاب‌های تاریخی و یا ادبی علاقه مند هستند.

آیت‌الله نوری‌همدانی افزود: طراحی، کیفیت چاپ، نوع کاغذ، ویراستاری، نوع قلم و عنوان کتاب از جمله موضوعات مهم در کتاب است.

این مرجع تقلید با بیان این‌که «در جامعه سلائق متعددی وجود دارد و باید بر اساس سلائق افراد کتاب‌ها تنظیم و طراحی شوند» گفت: باید موضوع کتاب و کتابخوانی در جامعه فرهنگ سازی شود.

آیت‌الله نوری‌همدانی خاطرنشان کرد: دشمنان از گذشته به دنبال این بودند که در فرهنگ جامعه نفوذ کنند و افکار سکولار خود را وارد نمایند و یکی از راه‌های نفوذ استفاده از کتاب‌های مختلف است، در دانشگاه‌ها کتاب‌های غربی و سکولار به جوانان اسلامی تدریس می‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از حوزه نیوز، او گفت: دشمن حتی به مفاخر ما هم رحم نکرده و اکثر کشفیات مفاخر جامعه اسلامی را به اسم دانشمندان خود ثبت می‌کنند و به جهان اسلام عرضه می‌کنند و این ضعف جامعه اسلامی است که نتوانسته از مفاخر خود به خوبی بهره ببرد.

انتهای پیام

کد N769313