روحانی در دیدار با فرستاده ویژه رئیس‌جمهور اندونزی:

ایران و اندونزی در مبارزه با تروریسم بهای بسیاری پرداخته‌اند

سیاسی

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه ایران و اندونزی در مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری بهای بسیاری پرداخته‌اند، گفت: تهران و جاکارتا می‌توانند معرف اسلام واقعی باشند که در برابر تروریسم و خشونت قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام حسن روحانی امروز یکشنبه در دیدار علوی شهاب فرستاده ویژه رییس جمهور اندونزی اظهارداشت: ایران و اندونزی به عنوان دو کشور اسلامی و آسیایی و عضو مجامع بین المللی نظیر جنبش عدم تعهد و سازمان همکاری اسلامی می توانند با اتکا به اشتراکات خود نقش بسزایی در پیشبرد مسایل منطقه ای و بین المللی ایفا کنند.

وی با بیان جایگاه اندونزی به عنوان پرجمعیت ترین کشور اسلامی و علاقه مندی ایران برای گسترش همه جانبه مناسبات با این کشور دوست و برادر، ابراز امیدواری کرد که با توجه به زمینه های مشترک فرهنگی میان دولت ملت همکاری های دو کشور دوست بیش از پیش گسترش یابد.

رئیس قوه مجریه با اشاره به اینکه ایران و اندونزی در مبارزه با تروریسم و افراطی گری بهای بسیاری پرداخته اند، گفت: تهران و جاکارتا در دنیای پرآشوب کنونی می توانند معرف اسلام واقعی و معتدلی باشند که در برابر پدیده شوم تروریسم و خشونت قرار دارد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران از گسترش روابط اقتصادی میان دو کشور استقبال می کند، گفت: تهران و جاکارتا در زمینه فرهنگی و سیاسی بخاطر فرهنگ اسلام و دیدگاه های یکسان در مبارزه با استکبار به یکدیگر نزدیک هستند و می توانند در روابط خود افق های روشن تری را ترسیم کنند.

روحانی همچنین ضمن یادآوری گستره کشورهای اسلامی از غرب آفریقا تا شرق آسیا از دعوت رسمی رییس جمهور اندونزی برای سفر به این کشور و حضور در مراسم شصتمین سالگرد تاسیس کنفرانس کشورهای آسیایی و افریقایی قدردانی کرد.

فرستاده ویژه رییس جمهور اندونزی علوی شهاب نیز در این دیدار با تسلیم دعوتنامه رییس جمهوری کشورش به دکتر روحانی برای حضور در مراسمی که به مناسبت تاسیس کنفرانس کشورهای آسیایی و افریقایی در جاکارتا خواهد شد، گفت: هدف این کنفرانس ، احیای روحیه همکاری دوستی و تقویت اهداف کشورهای عضو در استفاده از تجارب برای مقابله با چالش ها است.

وی با تاکید بر اینکه مردم اندونزی عاشق انقلاب اسلامی ایران و ملتی هستند که در برابر استکبار و هژمونی قدرت های بزرگ ایستادگی کرده و می کند، آمادگی کشورش برای گسترش مناسبات فیمابین را خاطرنشان ساخت.

فرستاده ویژه رییس جمهوری با اظهار امیدواری نسبت به حل و فصل نهایی پرونده مذاکرات هسته ای با 1+5 گفت: شرکت های بزرگ اندونزی علاقه مند به حضور هرچه فعال تر در ایران هستند.

شهاب همچنین ضرورت معرفی اسلام معتدل و بدور از افراطی گری به افکار عمومی را یاد آور شد و با تحسین از رییس جمهوری کشورمان در نگارش کتابی در معرفی تعالیم و چهره واقعی اسلام تصریح کرد: امیدوارم این کتاب به زودی در اندونزی ترجمه و منتشر شود چرا که باید در جهت تقریب مذاهب اسلامی تلاش کرد و اندونزی آماده است در کنار ایران منادی اسلامی باشد که در آن اعتدال و مقابله با افراطی گری لحاظ شده باشد.