سوالات آشنا از حسین شریعتمداری در مورد بستن تنگه هرمز

حسام‌الدین آشنا, حسین شریعتمداری

حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رییس جمهوری در واکنش به سرمقاله امروز حسین شریعتمداری مدیر مسوول روزنامه کیهان و تاکید وی بر بستن تنگه هرمز به روی نفتکش های حامل نفت ، سوالاتی را مطرح کرده است.

ایرنا نوشت:
حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رییس جمهوری در واکنش به سرمقاله امروز حسین شریعتمداری مدیر مسوول روزنامه کیهان و تاکید وی بر بستن تنگه هرمز به روی نفتکش های حامل نفت ، سوالاتی را مطرح کرده است.

به گزارش ایرنا، حسام الدین آشنا در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی فیس بوک، مطلب خود را با این جمله شروع کرده است که 'چقدر خالی است جای پروفسور حمید مولانا'

آشنا در این پست که به اشتراک گذاشته آورده است: «جناب استاد حسین شریعتمداری در سرمقاله امروز کیهان نوشته اند: 'در حقوق بین الملل فصلی با عنوان حق مقابله به مثل -RETALIATION- آمده است. این فصل به کشوری که حق قانونی آن از سوی یک یا چند کشور دیگر نقض گردیده اجازه مقابل به مثل داده است. جمهوری اسلامی ایران می تواند در واکنش به قطعنامه اتحادیه اروپا که تعهدآور بین المللی نیست، از این حق استفاده کند و تنگه هرمز را به روی نفتکش های حامل نفت برای کشورهای اروپایی تحریم کننده ایران ببندد. گفتنی است، کشورهای اروپایی مجاز به خرید یا نخریدن نفت ایران هستند ولی قطعنامه اتحادیه اروپا تصریح دارد که این اقدام برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران است. بنابراین جمهوری اسلامی ایران نیز با استناد به «کنوانسیون 1958 ژنو» و «کنوانسیون 1982 جامائیکا» که مدلول آن نظام حقوقی آبراهه های بین المللی و حق عبور کشتی هاست، می تواند عبور نفتکش های حامل نفت برای کشورهای اروپایی تحریم کننده ایران و یا کشتی های اروپایی حامل کالا برای کشورهای منطقه را ممنوع اعلام کند و... '

می خواستم متواضعانه از ایشان بپرسم پس از اینکه ایران به دستور ایشان تنگه را بست، چه واکنشی را از طرف خریداران اروپایی و صادر کنندگان نفت در خلیج فارس پیش بینی می کنند و در مقابله با آن واکنش ها، از طرف ایران چه عکس العملی را در اولویت تدبیر خود قرار می دهند؟ پس از یک دوره رفت و برگشت از اقدامات مخاصمه آمیز یا تنش زا چه وضعیتی را در میان همسایگان، در منطقه و در سطح بین المللی پیش بینی می کنند؟ در مواجهه با عواقب احتمالی و آن پیش بینی ها ، چه پیش گیری هایی را مد نظر دارند؟ سرمقاله های بعدی می تواند راه گشا باشد.»
کد N768274