همزمان با بازپس‌گیری مناطقی از تکریت رخ داد؛

زادگاه صدام در محاصره کامل نیروهای عراقی و پیشروی ارتش و نیروهای مردمی در فلوجه

سیاسی

در حالی که نیروهای عراقی با کمک داوطلبان مردمی شهر تکریت را به طور کامل با هدف آزادسازی آن از اعضای داعش محاصره و در مناطقی از این شهر پیشروی کردند درگیری‌های شدیدی میان نیروهای دولتی عراق و افراد مسلح داعش در شهر کرمه در شمال فلوجه رخ داد و این نیروها همچنان به پیشروی خود ادامه می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، مسوولان عراقی اعلام کردند که نیروهای دولتی با کمک داوطلبان مردمی که حمله‌ای را به شهر تکریت مرکز استان صلاح‌الدین آغاز کرده‌اند، توانستند یکی از مناطق حومه تکریت را پس بگیرند.

به گزارش مسوولان عراقی، افراد مسلح داعش بمب‌هایی را در مسیرهای این شهر برای توقف پیشروی نیروهای عراقی کار گذاشته بودند.

منابع عراقی اعلام کردند که نیروهای ارتش و داوطلبان مردمی از تمامی محورها شهر تکریت را محاصره کرده و به تقویت تجهیزات نظامی خود در این شهر و اعزام نیروهای بیشتر برای آزادسازی آن پرداختند.

جنگ آزادسازی تکریت یکی از مهم‌ترین و سخت‌ترین عملیات‌ نیروهای عراقی در بازپس‌گیری مناطق صلاح‌الدین است که با آزادسازی شهر دور، ابوعجیل و العلم آغاز شد.

عبدالوهاب الساعدی، فرمانده عملیات صلاح‌الدین اعلام کرد که نیروهای عراقی مقدمات لازم را برای آزادسازی کامل تکریت از تمامی محورها انجام داده‌اند و ساعت صفر برای ورود به شهر نزدیک شده است.

همچنین کمیته امنیتی استانداری صلاح‌الدین اعلام کرد که نیروهای مردمی عراق دارای نظم فوق‌العاده‌ای طی درگیری‌هایی بوده‌اند که از هفته گذشته برای آزادسازی مناطق صلاح‌الدین آغاز شد و به همکاری و هماهنگی با نیروهای امنیتی پرداخته‌اند.

نیروهای عراقی همچنین عملیات آزادسازی منطقه مطیبجه در شرق استان صلاح‌الدین را که داعش از آن برای آموزش اعضای خود استفاده می‌کند، آغاز کردند.

مطیبجه پادگان اصلی آموزش نظامی اعضای داعش و به ویژه عاملان انتحاری و خارجی‌هایی است که از سوریه می‌آیند و کنترل بر آن به منزله گامی مهمی جهت تقویت امنیت دیالی است چراکه بیشتر عاملان انتحاری از طریق این منطقه به سمت منطقه العظیم و مناطق نزدیک به آن می‌روند.

شیروان الوائلی، مشاور رئیس‌جمهور عراق در امور امنیتی قهرمانی نیروهای عراقی و پیروزی‌های آنها را در بازپس‌گیری مناطق صلاح‌الدین ستود.

وی همچنین برای پیگیری اوضاع عملیات عراقی‌ها علیه داعش به استان صلاح‌الدین رفت.

الوائلی با عماد یاسین الزهیری، فرمانده عملیات در شهر سامراء دیدار کرد تا آخرین تحولات عملیات نظامی علیه داعش را پیگیری کند.

وی همچنین با عبدالوهاب الساعدی، فرمانده عملیات صلاح‌الدین نیز دیدار کرد.

حامد مالکی، فرمانده نیروی هوایی ارتش عراق اعلام کرد که جنگنده‌های ارتش طی سه روز گذشته 170 تن از اعضای داعش را در استان صلاح‌الدین به هلاکت رساندند.

به گفته مالکی، عملیات نظامی نیروهای عراقی در صلاح‌الدین به صورت منظم پیش می‌رود و در حملات جنگنده‌های ارتش تعداد زیادی از تجهیزات نظامی داعش منهدم شد.

از سوی دیگر، شهر کرمه در شمال فلوجه صحنه درگیری‌های شدید میان نیروهای دولتی و افراد مسلح داعش برای ششمین روز متوالی بود. در پی این درگیری‌ها ده‌ها تن از دو طرف کشته شدند.

وزارت دفاع عراق نیز اعلام کرد که در پی حملات نیروهای عراقی و همچنین ائتلاف ده‌ها تن از اعضای داعش در شهر کرمه به هلاکت رسیدند.

انتهای پیام

کد N764023

خواندنی از سراسر وب