مذاکرات صلح لیبی چهارشنبه در مراکش آغاز می‌شود/جدیدترین پیشنهاد سازمان ملل درباره لیبی

لیبی

در حالی که گروه‌های لیبیایی روز چهارشنبه مذاکرات سیاسی خود را برای پایان دادن به بحران کشور از سر می‌گیرند، فرستاده ویژه سازمان ملل به لیبی خواهان محاصره دریایی سواحل این کشور برای ممانعت از رفتن تروریست‌ها به اروپا شد.

در حالی که گروه‌های لیبیایی روز چهارشنبه مذاکرات سیاسی خود را برای پایان دادن به بحران کشور از سر می‌گیرند، فرستاده ویژه سازمان ملل به لیبی خواهان محاصره دریایی سواحل این کشور برای ممانعت از رفتن تروریست‌ها به اروپا شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه مصری الیوم السابع، شرکت کنندگان در مذاکرات سیاسی لیبی روز شنبه، مذاکرات سه روزه مفید و سازنده خود را در مراکش به پایان رساندند و توافق کردند تا چهارشنبه این مذاکرات را از سر بگیرند.

در بیانیه صادره از سوی هیات سازمان ملل در لیبی آمده است که گروه‌های لیبیایی و این هیات توافق کردند تا مدت زمانی را به ارزیابی نتایج به دست آمده و گفت‌وگو با تمامی طرف‌ها و هیات‌ها اختصاص دهند.

در این بیانیه آمده است: مذاکرات شاهد پیشرفت جدی بوده و با هدف ایجاد راهکار مسالمت آمیز برای بحران لیبی صورت گرفته است.

مذاکرات گروه‌های سیاسی در لیبی بر تدابیر امنیتی برای پایان دادن به درگیری‌ها در این کشور و تشکیل دولت وحدت ملی صورت گرفته است.

در این راستا یک عضو کنگره ملی سراسری لیبی به خبرگزاری آناتولی گفت: در حال حاضر گروه‌های لیبی در حال بررسی تشکیل شورای ریاستی برای نظارت بر عملکرد دولت وحدت ملی احتمالی و دو اتاق قانونگذاری هستند.

این مقام که خواست نامش فاش نشود، گفت:‌ هیات کنگره در مذاکرات به هیات پارلمان منحل شده در طبرق پیشنهاد باقی ماندن دو نهاد قانونگذاری را که هر یک اختیارات خود را داشته باشند، مطرح کرد در حالی که فعالیت تصمیم گیری‌های سیاسی و مهم به شورای ریاست جمهوری متشکل از دو طرف محول شود. به طوری که هر طرف سه عضو در این شورا داشته باشد و بر عملکرد دولت وحدت ملی احتمالی نظارت کند.

او افزود:‌ این پیشنهاد به منزله ادغام دو نهاد قانونگذاری است و دولت باید اختیارات کاملی داشته باشد. این پیشنهاد همچنین نیازمند تغییر در قانون اساسی است.

کنگره ملی سراسری در طرابلس و پارلمان منحل شده در طبرق از تابستان گذشته بر سر اینکه کدام یک مشروعیت دارد با یکدیگر وارد مناقشه سخت شده‌اند.

در این راستا فرستاده سازمان ملل پیش‌بینی کرده است تا زمان دستیابی به توافق نهایی راه طولانی در لیبی در پیش است.

برناردینو لیون، فرستاده سازمان ملل به لیبی خواهان محاصره دریایی سواحل لیبی جهت کمک به تضمین امنیت و ممانعت از رفتن تروریست‌ها به اروپا شد.

وی گفت: من محاصره را ترجیح نمی‌دهم اما تنها راهی است که می‌توان در این زمان آن را به کار گرفت.

لیون گفت: من اطمینان دارم که شورای امنیت از این اقدام استقبال خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N759468