جهانگیری مطرح کرد؛

برنامه دولت برای چابک‌سازی قوه مجریه در راستای توسعه کشور

سیاسی

معاون اول رئیس جمهور گفت: رئیس جمهور نسبت به چابک‌سازی و نظم بخشی به تشکیلات قوه مجریه در چارچوب سیاست‌های کلی نظام اداری در جهت توسعه و پیشرفت کشور تأکید دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، اسحاق جهانگیری عصر امروز در جلسه شورای عالی اداری، گزارش ارائه شده از روند اجرای نقشه راه اصلاح نظام اداری در دولت یازدهم را رضایت‌بخش توصیف کرد و اظهار داشت: اجرای برنامه‌های اصلاح نظام اداری نیازمند پیگیری جدی و گزارش‌دهی مستمر است که با وجود پشتکار دبیرخانه شورای عالی اداری و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، امیدوارم شاهد تحقق اهداف مد نظر باشیم.

وی از عملکرد دستگاههای پیشگام در زمینه اصلاح نظام اداری تقدیر کرد و آسیب‌شناسی و بررسی علت مقاومت و عدم پیشرفت برخی دستگاهها در این زمینه را ضروری دانست.

در این جلسه که وزرای دادگستری، آموزش و پرورش، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، استانداران تهران و زنجان و برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی حضور داشتند، دبیرخانه شورای عالی اداری گزارشی از عملکرد دولت یازدهم در زمینه اصلاح نظام اداری و روند اجرای آن ظرف 18 ماه گذشته ارائه کرد و به تشریح اهم اقدامات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و مقایسه عملکرد دستگاههای اجرایی در این خصوص پرداخت.

در این گزارش اعلام شد که در یک سال و نیم گذشته، ضمن جلوگیری از هر نوع گسترش تشکیلاتی مطابق مصوبه شورای عالی اداری، کاهش نیروی انسانی دستگاههای اجرایی کشور به میزان حدود 68 هزار نفر معادل 3 درصد بوده که اتفاقی کم‌نظیر و مثبت در جهت اهداف سیاستهای کلی نظام اداری است.

اهم اقدامات انجام شده در حوزه های اصلاح ساختار و اندازه دولت، اصلاح فرایندها و توسعه دولت الکترونیک، فناوری‌های مدیریتی، فرهنگ سازمانی، صیانت از حقوق مردم و سلامت اداری و راهبری و نظارت و ارزیابی از دیگر موضوعاتی بود که در این گزارش به آنها پرداخته شد.

در ادامه این نشست، در خصوص ضوابط تشکیلاتی واحدهای عمومی و مشترک دستگاه‌های اجرایی بحث و تبادل نظر شد و پس از توضیحات دبیرخانه در خصوص پیامدهای حجیم شدن ستاد پشتیبانی در دستگاه‌های اجرایی و ارائه گزارشی از الزامات قانونی و اسناد بالادستی در این زمینه، تصمیماتی در خصوص نحوه کاهش این واحدها اتخاذ شد.