نگرانی بان کی مون درباره توقف هماهنگی امنیتی میان فلسطین و اسرائیل + واکنش آمریکا

اسراييل

در حالی که بان کی مون ضمن ابراز نگرانی از تصمیم فلسطین برای توقف هماهنگی امنیتی با رژیم صهیونیستی از جامعه جهانی خواست تا برای ایجاد توافق نهایی صلح خاورمیانه تلاش کند وزارت خارجه آمریکا در موضعی مداخله‌جویانه توقف هماهنگی امنیتی میان فلسطین و اسرائیل را اقدامی اشتباه خواند.

در حالی که بان کی مون ضمن ابراز نگرانی از تصمیم فلسطین برای توقف هماهنگی امنیتی با رژیم صهیونیستی از جامعه جهانی خواست تا برای ایجاد توافق نهایی صلح خاورمیانه تلاش کند وزارت خارجه آمریکا در موضعی مداخله‌جویانه توقف هماهنگی امنیتی میان فلسطین و اسرائیل را اقدامی اشتباه خواند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، استفان دوجاریک، سخنگوی بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد: بان کی مون از اسرائیل و فلسطین می‌خواهد تا خویشتن‌داری کرده و دست به اقدامات و واکنش‌هایی نزنند که هیچ فایده‌ای ندارد.

وی افزود: به عقیده بان کی مون عدم اتخاذ اقدامات کارآمد از سوی جامعه بین‌الملل احتمالا موجب بحرانی شدن اوضاع می‌شود برای همین باید جامعه جهانی از جمله شورای امنیت اقدامات فوری را برای فراهم‌سازی شرایط جهت رسیدن به توافق صلح نهایی از طریق مذاکرات اتخاذ کند.

دوجاریک خاطرنشان کرد: دبیرکل سازمان ملل بارها از اسرائیل خواسته تا درآمدهای مالیاتی تشکیلات خودگردان فلسطین را که از نظر قانونی حق فلسطین است به آن بازگرداند.

ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرد: ما کاملاً اطمینان داریم که توقف هماهنگی امنیتی میان فلسطین و اسرائیل اشتباه است. هنوز سوالات زیادی درخصوص چگونگی اجرای تصمیم ساف وجود دارد.

وی اوضاع را «بسیار پیچیده» خواند و تاکید کرد: آمریکا از تمامی طرف‌ها می‌خواهد تا دست از اقدامات خطرناک بردارند و بدانند که هماهنگی امنیتی میان دو طرف مفید است.

شورای مرکزی سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) در پایان نشست‌های روز چهارشنبه و پنجشنبه خود در رام‌الله اعلام کرد که به خاطر عدم پایبندی رژیم صهیونیستی به توافقنامه‌های امضا شده میان دو طرف و ادامه اشغالگری‌ها و شهرک‌سازی‌ها، بلوکه‌کردن درآمدهای مالیاتی فلسطین و آزاد نکردن اسرای فلسطینی هماهنگی امنیتی خود را با تل‌آویو متوقف می‌کند.

این شورا اعلام نکرده که آیا تصمیم خود را فوراً اجرایی می‌کند یا خیر این در حالی است که یک مسوول امنیتی اسرائیلی اعلام کرد که هیچ تغییری در همکاری امنیتی رخ نداده است.

هماهنگی امنیتی یکی از نتایج توافقنامه اسلو میان سازمان آزادیبخش فلسطین و اسرائیل در سال 1993 است و بر تبادل اطلاعات میان دستگاه امنیتی فلسطین و اسرائیل تکیه دارد.

در همین راستا مسوولان رژیم صهیونیستی گزارش‌ها درخصوص توقف همکاری امنیتی میان تشکیلات خودگردان فلسطین و اسرائیل در کرانه باختری را تکذیب کردند و مدعی شدند که همکاری امنیتی به روال طبیعی در حال جریان است.

روزنامه عبری زبان اورشلیم‌پست اعلام کرد: رهبران ساف از تشکیلات خودگردان فلسطین خواستند تا همکاری امنیتی را با اسرائیل متوقف کند اما هنوز مشخص نشده که تشکیلات خودگردان این پیشنهاد را قبول کرده است یا خیر. هنوز واکنش مستقیمی از سوی دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در این خصوص ارائه نشده است.

جبهه مردمی برای آزادی فلسطین نیز از تصمیمات شورای مرکزی در بیانیه‌ای استقبال و اعلام کرد: اتخاذ چنین تصمیماتی نشان‌دهنده پایبندی به آرمان‌های ملی و حقوق مردم ما در تعیین سرنوشت خود و تشکیل کشور مستقل به پایتختی قدس است.

در این بیانیه بر حمایت از انتفاضه قدس، حمایت از اسرا و پایداری آنها، مخالفت با اندیشه تشکیل کشور یهود و پیوستن به دادگاه کیفری بین‌الملل تاکید شده است.

انتهای پیام

کد N758044