رئیس مجلس:استقلال اقتصادی بخشنامه‌ای نیست/‌ 90 درصد بودجه کشور در بخش جاری هزینه می‌شود

علی لاریجانی

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این که امور فرهنگی کشور را باید حول محور مساجد ساماندهی کرد، گفت که در راهنمایی‌های امامان جماعت انحراف نیست.

 

به گزارش ایسنا علی لاریجانی امروز جمعه (15 اسفندماه) در مراسم آیین گرامی‌داشت بیست و دومین سالروز تاسیس کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشورضمن تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) گفت: در کانون‌های مساجد کارهای فرهنگی خوبی انجام می‌شود و این که خانم‌ها که تقریبا نیمی از جمعیت را تشکیل می‌دهند در این حوزه فعالیت دارند مطلوب است. زمانی که مسوولیت نظارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را بر عهده داشته‌ام موضوع کانون‌های فرهنگی مورد توجه قرار داده شد و در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تایید رسید.

او ادامه داد:‌ اگر جامعه بخواهد توسعه متوازنی همراه با فرهنگ داشته باشد باید ریشه‌های دینی و فرهنگی را در آن جامعه تقویت و الگوبرداری متناسبی با توجه به دین و مختصات بومی در آن جامعه صورت گیرد، باید توجه داشت توسعه کشور وارداتی نیست بنابراین باید در توسعه با مختصات دینی و بومی سازگار بود.

رییس قوه مقننه گفت: در توسعه فرهنگی گاه گرته‌برداری از کار دیگران می‌شود البته مخالف استفاده از کارهای خوب کشورهای دیگر نیستند اما باید آگاه بود برای انجام کارهای عمیق باید بسترهای دینی و بومی را تقویت و از فرصت‌ها استفاده کرد.

لاریجانی با ارزیابی مثبت از انجام کارهای فرهنگی توسط شهرداری‌ها گفت: ساخت کتابخانه خوب است اما مهم این است که مهم‌ترین پایگاه فرهنگ‌سازی مسجد است، مسجد خانه خدا است و مردم 5 بار در شبانه روز نماز می‌خوانند بنابراین باید کارهای فرهنگی را حول محور مسجد سامان دهیم، یعنی کتابخانه کنار مسجد باشد تا تاثیر تقدس مسجد بر آن مشهود شود.

او ادامه داد: حدودا بیش از 70 هزار مسجد در کشور وجود دارد که امامان جماعت این مساجد از روحانیون هستند که هدایت فکری مردم را بر عهده دارند و نباید فراموش کرد که مردم با علاقه و برای عبادت خالصانه به مساجد می‌روند بنابراین مساجد بهترین پایگاه برای انجام امورات فرهنگی و ارزشی هستند. توسعه فرهنگی واقعی باید حول محور مسجد صورت گیرد، در برخی مساجد روستاها از لحاظ امام جماعت کمبود وجود دارد که باید به آن رسیدگی شود.

نماینده قم در مجلس هم‌چنین با گرامیداشت یاد آیت الله مهدوی کنی گفت: آیت الله مهدوی کنی شخصیت تاثیرگذاری در انقلاب اسلامی بود و در آن زمان که موضوع کانون مساجد مطرح شد از این که مساجد جنس دولتی به خود بگیرند اظهار نگرانی می‌کرد، البته درست که نظام جمهوری اسلامی در کشور وجود دارد اما وی‍ژگی مهم روحانیت مردمی بودن و مستقل بودن آنان است، بنابراین در آن زمان نیز به آیت الله مهدوی کنی اظهار داشتم هدف ما کمک کردن برای فراهم آمدن امکانات در مساجد است.

او با اشاره به سخنان شهید مطهری مبنی بر مستقل بودن روحانیت گفت: این که روحانیت مستقل باشد صحیح است اما هر کسی مسوولیتی دارد به طور مثال مردم باید سهم امام خود را بدهند و دولت نیز باید امکانات لازم را در اختیار مساجد بگذارد. در راهنمایی‌های امامان جماعت انحراف نیست بنابراین باید به نظر امامان جماعت مساجد توجه و احترام آن‌ها را حفظ کرد.

لاریجانی یادآور شد: کار کانون‌های فرهنگی، هنری مساجد خالصانه برای خدا و هدایت جامعه و همچنین عمق بخشیدن به تفکر دینی باشد و باید خارج از دسته‌بندی سیاسی کار در آن‌ها صورت گیرد. مشاجرات در مساجد زجرآور است بنابراین نباید در مسجد ستیز شود.

رییس مجلس با تاکید بر توجه به موضوعات کارآفرینی و رونق تولید در کشور گفت: مقام معظم رهبری با ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی توجه به تولید را محور کار در اقتصاد قرار داده‌اند، بنابراین برای حضور موفق در صحنه‌های بین المللی باید به محور تولید توجه کرد.

لاریجانی هم‌چنین گفت: الهام بخشی انقلاب اسلامی قوی و در جهان جاذبه دارد اما نقص‌هایی در حوزه اقتصاد کشور وجود دارد، از سال 1355 تا سال 1391 متوسط سرانه تولید کشور برابر بوده که این بیانگر نوعی ضعف در حوزه اقتصاد است، تولید کشور با توجه به افزایش جمعیت رشد یافته این در حالی است که باید تولید سرانه کشور افزایش یابد، یعنی به اندازه کافی از منابع استفاده بهینه نشده است.

رییس قوه مقننه گفت: با توجه به گفته یکی از وزیران میزان بهره‌وری در ادارات و کارخانجات کم است بنابراین باید به مقوله کارآفرینی و صاحب فن شدن مردم توجه کرد،‌ البته در این زمینه کانون‌های فرهنگی، هنری مساجد باید نقش خود را ایفا کنند.

او با تاکید بر لزوم دستیابی به استقلال اقتصادی گفت: استقلال اقتصادی بخشنامه‌ای نیست،‌ در حال حاضر حدود 90 درصد بودجه کشور در بخش جاری و ادارات هزینه می‌شود و تنها حدود 10 درصد صرف کارهای عمرانی می‌شود این در حالی است که در اقتصاد پویا باید ادارات دولتی چابک و کارها به مردم واگذار شود، زمانی آقای رفیق دوست که در دولت حضور داشتند عنوان کرد روی موضوع این که آیا اقتصاد کشور به سمت دولتی شدن یا مردمی شدن هدایت شود اختلاف نظر بود و در این زمینه از امام خمینی (ره) سوال شد که امام خمینی (ره) در پاسخ فرمودند کار مردم را به دست کارمندان دولت ندهید که این حرف بسیار درست است.

لاریجانی گفت: گره اقتصاد و معیشت مردم به ادارات دولتی زیاد شده و با وجود تاکید مقام معظم رهبری بر اجرای صحیح سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی در این زمینه قانون به درستی انجام نشده و حتی لازم است یک بار دیگر اصل 44 به درستی اجرا شود. کانون‌های مساجد باید این فهم را ایجاد کنند که بازارها به چه چیزی نیاز دارند و مردم را در جهت تولیدی که نیازها را رفع کند، هدایت کنند البته دولت نیز باید حمایت لازم را انجام و چنین فرهنگی نیز در جامعه به وجود آید.

رییس مجلس با اشاره به این نکته که در عصر اطلاعات قرار داریم،‌ گفت: همان‌طور که پیدایش ماشین زندگی مردم را متحول کرد در عصر اطلاعات نیز شرایط دوباره تغییر می‌کند که این موضوع باعث افزایش اوقات فراغت در زندگی انسان‌ها می‌شود، پس باید به استفاده درست از اوقات فراغت توجه کرد.

او در پایان بیان کرد: ارسطو می‌گوید در اوقات فراغت سوالات اصلی هستی برای ما پیش می‌آید بنابراین با توجه به موضوعات مذکور مساجد می‌توانند اوقات فراغت را کارآمد کنند و ارشاد و هدایت را در عصر ارتباطات بر عهده بگیرند. در عصر ارتباطات استفاده از روش‌ها و تاکتیک‌های دیجیتالی مفید است و مجلس نیز به کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد همواره نگاه مثبت داشته و مسائل شما را پیگیری می‌کند.

لاریجانی در حاشیه این مراسم از تعدادی از ائمه جماعات مساجد، مسوولان و کارکنان کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد با اهدای لوح و جوایزی تقدیر و تشکر کرد.

براساس این گزارش از حجت الاسلام والمسلمین صالحی منش استاندار استان قم به عنوان مسوول مسجد محور تقدیر شد.

 

45231

 

کد N757559