مشارکت اردن در بازسازی ساختار ارتش لیبی

نخست‌وزیر لیبی ضمن اعلام دستیابی به توافق با اردن برای مشارکت امان در بازسازی ساختار ارتش لیبی، از دیگر کشورهای عربی خواست تا برای مقابله با داعش به لیبی کمک کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از روزنامه السفیر چاپ لبنان، عبدالله الثنی، نخست‌وزیر لیبی در دیدار با همتای اردنی خود گفت: به خاطر رویارویی برخی از کشورهای عربی با خطرات گروه تروریستی داعش همه ما باید برای مقابله با این گروه جنایتکار سازوکار یکپارچه‌ای ترتیب دهیم.

وی افزود: تمام کشورها برای رویارویی با چالشی که امت عربی با آن روبه‌رو است، باید ابتدا به توانایی‌های خود اعتماد کنند و سپس توافقنامه دفاع مشترک کشورهای عربی را به اجرا درآورند.

عبدالله الثنی تصریح کرد: تمام جامعه عربی در معرض خطر تروریسم قرار دارد و ما نیز به خاطر امکانات محدود خود و کوتاهی جهان به ویژه کمیته مجازات شورای امنیت در قبال مسلح کردن ارتش لیبی از حضور تروریست‌ها رنج می‌بریم.

عبدالله نسور، نخست‌وزیر اردن نیز بر موضع کشورش در حمایت از دولت لیبی که "از طریق انتخابات دموکرات و توسط مردم روی کار آمده است" تاکید کرد.

عبدالله الثنی، همچنین گفت که این کشور طی ماه‌های گذشته درخواست بازسازی ساختار ارتش لیبی را به ارتش اردن ارائه کرده بود و هم‌اکنون کمیته مشترکی وجود دارد که در این زمینه عمل می‌کند.

وی افزود: مشعل الزبن، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح اردن دستوراتی را به ادارات ویژه در ارتش این کشور داده است تا با همتایان لیبیایی خود برای آغاز آموزش‌ها به گفت‌وگو بپردازند.

الثنی عنوان داشت: طی روزهای آینده نشستی به منظور آگاهی از هماهنگی‌های انجام شده وطرح‌هایی که برای بازسازی ساختار ارتش ارائه شده است، برگزار خواهد شد.

نخست‌وزیر لیبی افزود: هماهنگی‌های بسیاری در سطح مقامات عربی صورت گرفته است تا با اعمال فشار بر کمیته تحریم‌های شورای امنیت، تحریم‌ها از لیبی برداشته و زمینه برای مجهز کردن ارتش به سلاح فراهم شود. وی گفت: امان نقش چشمگیری را در این خصوص خواهد داشت.

الثنی تاکید کرد: اینها عواملی است که کمک خواهد کرد تحریم‌ها هرچند جزئی از لیبی برداشته شود تا بتوانیم به محموله‌های مشخصی از سلاح دست یابیم و از ملت لیبی دفاع و با تروریسم مبارزه کنیم.

انتهای پیام

کد N756563