برای ایجاد ماهیتی جدید؛

جبهه النصره احتمالا با القاعده قطع رابطه می‌کند

منابع آگاه گفتند، رهبران جبهه النصره سوریه در حال بررسی قطع روابط با القاعده و ایجاد تشکیلاتی جدید تحت حمایت برخی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس هستند که در تلاشند رئیس جمهوری سوریه را سرنگون کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، منابع نزدیک و داخلی جبهه النصره گفتند، قطر که از روابط خوبی با جبهه النصره برخوردار است، این گروه را تشویق می‌کند تا این اقدام را که باعث تقویت بودجه این گروه می‌شود، پیش بگیرد.

این اقدام می‌تواند جبهه النصره را از یک گروه شبه نظامی ضعیف به نیرویی تبدیل کند که قادر است در زمانی که داعش تحت فشار حملات هوایی و پیشروی نیروهای کرد و ارتش عراق قرار دارد، آن را شکست دهد.

این اقدام همچنین می‌تواند نفوذ قطر و متحدانش را در کمپین سرنگونی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در راستای افزایش جاه طلبی‌های این کشور حوزه خلیج فارس در این منطقه تقویت کند.

این درحالی است که مقامات قطر هنوز در این باره اظهارنظری نکرد‌ه‌اند.

جبهه النصره در حالی که منتظر تصمیم نهایی شورای تصمیم گیری‌اش است اما وقت را نیز تلف نمی‌کند.

گروه النصره گروه‌های شبه نظامی کوچک را محاصره، منطقه تحت کنترل آن‌ها را تصرف و آن‌ها را مجبور به خلع سلاح کرده و با این کار قدرت جبهه النصره در شمال سوریه را محکم و راه را برای شکل گیری این گروه جدید هموار کرده است.

این منابع گفتند، مقامات اطلاعاتی کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله قطر در ماه‌های گذشته چندین بار با ابومحمد الجولانی، رهبر جبهه النصره دیدار کرده و وی را به قطع رابطه با القاعده ترغیب و درباره حمایتی که آن‌ها می‌توانند از این گروه داشته باشند، مذاکره کرده‌اند.

موزمر الشام، یکی از افراط گرایان معروف که با جبهه النصره و دیگر گروه‌های افراط‌گر در سوریه ارتباط نزدیک دارد، گفت: این تشکیلات جدید به زودی ایجاد خواهد شد که شامل جبهه النصره و جیش المهاجرین والانصار و دیگر گروه‌های کوچک است. نام جبهه النصره از این تشکیلات برداشته خواهد شد و با القاعده قطع رابطه خواهد کرد. اما از آنجایی که تمامی فرماندهان جبهه النصره با این مساله موافق نیستند، اعلام رسمی تشکیل این گروه جدید به تاخیر افتاده است.

یکی از منابع نزدیک به وزارت امور خارجه قطر تاکید کرد، این کشور می‌خواهد جبهه النصره ارتباطش را با القاعده به طور کامل قطع کند. آنها متعهد شده‌اند زمانی که جبهه النصره روابطش با القاعده را قطع کرد، حمایت‌های بیشتری از نظر مالی و تدارکاتی برای این گروه فراهم خواهند کرد.

این اقدام قطر می‌تواند باعث پیچیده‌تر شدن درگیریها در سوریه شود چرا که آمریکا آماده است تا شورشیان غیر ایدئولوژیک را برای مبارزه با داعش مسلح کرده و آموزش دهد.

جبهه النصره از سوی آمریکا به عنوان یک گروه تروریستی ثبت شده و از سوی شورای امنیت مورد تحریم قرار گرفته است.

اما قطر با تشکیل این گروه جدید می‌تواند موانع قانونی برای حمایت از جبهه النصره را بردارد.

یکی از اهداف این تشکیلات جدید مبارزه با داعش،‌ اصلی‌ترین رقیب جبهه النصره در سوریه است. داعش تحت رهبری ابوبکر البغدادی قرار دارد که به ایجاد جبهه النصره پیش از آنکه زمام امورش به دست جولانی بیفتد، کمک کرده بود.

جبهه النصره زمانی قوی‌ترین گروهی بود که با نیروهای اسد می‌جنگید اما هنگامی که اکثر فرماندهان و نیروهایش برای تشکیل داعش به البغدادی پیوستند، ضعیف شد.

اما اگر جبهه النصره با القاعده قطع رابطه کند، برخی امیددارند که نیروهای این گروه جدید با بودجه، تسلیحات و آموزش مناسب بتوانند داعش را شکست دهند.

یکی از منابع جبهه النصره که از این اقدام حمایت می‌کند، گفت: جولانی این اقدام را انجام می‌دهد و او گزینه دیگری ندارد، آن‌هایی که ناراحت هستند می‌توانند گروه جدید را ترک کنند.

جبهه النصره می‌خواهد از شمال سوریه به عنوان پایگاه این گروه جدید استفاده کند.

انتهای پیام

کد N755835