سلیمی نمین: نگاهم به آقای هاشمی منفی نیست/ در انتخابات خبرگان به او رای دادم

عباس سلیمی نمین

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران در گفتگو با خبرآنلاین دلیل انتقادهای سال های اخیر خود به آیت الله هاشمی رفسنجانی را مطرح کرد.

عباس سلیمی نمین در گفتگوی 2 ساعته خود با خبرآنلاین، همچنین  نظر خود را راجع به برخی اتفاقات تاریخ معاصر از جمله ماجرای ملی شدن صنعت نفت و دکتر مصدق، کودتای 28 مرداد، دوران  رژیم پهلوی ، دولت موقت و روی کار آمدن محمود احمدی نژاد بیان کرده است.

بخش دیگر این گفتگو در رابطه با نظر سلیمی نمین درباره سوابق و شخصیت سیاسی صادق زیبا کلام به عنوان پای ثابت مناظره ها خود در دانشگاه هاست.

سليمي نمين در پاسخ به سوالي درباره دلیل انتقادهای سال های اخیرش به آیت الله هاشمی رفسنجانی، تصریح کرد: اصلا این نیست که من نسبت به آقای هاشمی نگاه منفی داشته باشم و جهت اطلاع تان می گویم که من در انتخابات خبرگان به آقای هاشمی رای دادم. البته می دانم که برای همین حرفی که دارم می زنم، شاید بعضی ها برای من گناه کبیره بنویسند! اما واقعا قائلم به اینکه در حوزه مسائل فکری باید از آقای هاشمی استفاده کرد و به طور جدی معتقدم که ملتی اگر بر نخبگان خود مسلط باشد و بداند که نخبگانش چه ضعف و قوت هایی دارد و در کجا باید آن ها را به کار گیرد و در کجا به کار نگیرد، ملت موفقی خواهد بود.

وی در ادامه افزود: آقای هاشمی در مسائل اقتصادی نوعی بی نظمی دارد، اگرچه شخصیتش بسیار محترم است اما قائل به مدیریت اطرافیانش نیست و بارها گفته است که من نمی توانم در رابطه با اطرافیانم همچون دیگران سخت گیری داشته باشم و به عنوان مثال نمی توانم به فرزندم بگویم که فعالیت اقتصادی نداشته باشد، در حالی که حضرت امام (ره) به فرزندانشان می گفتند و آن ها را از فعالیت های سیاسی و اقتصادی منع می کردند.

سلیمی نمین با بیان اینکه من دلایل مختلف برای آقای هاشمی آورده ام که نگاه وی تبعاتی را به دنبال دارد، گفت: وقتی به این مسئله قائل نباشیم در حاشیه امن ما اتفاقاتی می افتد که گام بعدی این است که اگر در این حاشیه امن مسائلی ایجاد شد، اجازه نمی دهیم که قانون ورود پیدا کند و به همین دلیل بود که ملت ایران به این جمع بندی رسید که بازگشت ایشان به عرصه اجرائیات برای خود ایشان هم مناسب نیست.

مشروح گفتگوی تفصیلی خبرآنلاين با عباس سلیمی نمین را می توانید در ایام نوروز 94 بخوانید.

[strong]29220

کد N755259