ابقای رشاد به‌عنوان رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

علي‌اكبر رشاد,پژوهشگاه فرهنگ

با ابلاغ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی توسط رئیس‌جمهور، حجت‌الاسلام رشاد به عنوان رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منصوب شد.

با ابلاغ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی توسط رئیس‌جمهور، حجت‌الاسلام رشاد به عنوان رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منصوب شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، نهادی علمی فکری با مجوّز رسمی و شخصیت حقوقی مستقل و در حکم دستگاه عمومی است که با دستور مقام معظم رهبری در سال 1373 تاسیس شده است.

نقادی و بازپیرایی مواریث معرفتی علمی بازمانده از سلف صالح در حوزه دین‌پژوهی و حکمت و معرفت دینی و نظامات اجتماعی اسلام، بازآرایی و ارائه مناسب معارف دینی با لحاظ نظرها و نیازهای نوپدید، اهتمام به نظریه‌پردازی، نوآوری و گره‌گشایی در قلمرو اندیشۀ دینی و نظام‌های رفتاری اسلام، مطالعۀ تطبیقی و نقد مبتکرانه و عالمانة مکاتب و مناظر فکری معارض، دفاع علمی از حکمت و اندیشه و فرهنگ دینی و کوشش برای رفع نیازهای علمی و نظری نظام جمهوری اسلامی در حوزۀ نظامات اجتماعی و رفتاری اسلام از جمله اهداف و رویکردهای پژوهشگاه است.

هیأت امنای پژوهشگاه متشکل از سه تن از شخصیت‌های علمی برجسته است که عهده‌دار تصویب تغییرات اساسنامه به پیشنهاد ریاست پژوهشگاه، تصویب نهایی سیاستهای کلی و خطوط مشی جامع پژوهشگاه، تصویب نهایی محورهای اساسی تحقیقات، بررسی و تصویب توسعه پژوهشگاه و پشتیبانی مادی و معنوی از پژوهشگاه و ترغیب فضلای حوزه و دانشگاه به همکاری با آن است.

رییس پژوهشگاه به عنوان بالاترین مقام مدیریتی، مسؤولیت هدایت تصمیمات و فعالیت‌ها و تدبیر امور کلان و هماهنگ‌سازی بخشهای گوناگون را عهده‌دار است. معاونان، مسؤولان قسمت‌های مختلف و مدیران مؤسسات وابسته به پژوهشگاه نیز با نظر مستقیم وی گزینش و گمارده می‌شوند.

از ابتدای تأسیس پژوهشگاه تاکنون، حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اکبر رشاد، عهده‌دار ریاست پژوهشگاه می‌باشد.

انتهای پیام

کد N755065