فارک برای امضای توافقنامه صلح شرط گذاشت

سیاسی

نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا موسوم به فارک اعلام کردند، آن‌ها هیچ توافقنامه‌ صلحی را که اجازه دهد اعضایشان محاکمه یا زندانی شوند، امضا نخواهند کرد.

نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا موسوم به فارک اعلام کردند، آن‌ها هیچ توافقنامه‌ صلحی را که اجازه دهد اعضایشان محاکمه یا زندانی شوند، امضا نخواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، ریکاردو تلز، مذاکره کننده صلح گروه فارک در بیانیه‌ای گفت: ما تاکید می‌کنیم هیچ توافق صلحی را که اجازه دهد هر یک از نیروهای چریکی به خاطر اقداماتشان یک روز به زندان بیفتند، امضا نخواهیم کرد.

اعضای گروه فارک همانند شورای حاکم، دولتمردان و نیروهای مسلح کلمبیا از بخشودگی از مجازات به خاطر درگیری‌های این کشور برخوردار نیستند.

این در حالی است که دولت کلمبیا هنوز هیچ واکنشی به این بیانیه شورشیان فارک نشان نداده است.

مذاکره کنندگان که در تلاشند در مذاکرات هاوانا به بیش از پنج دهه جنگ چریکی کلمبیا پایان دهند، برای برقراری عدالت و محاکمه جنایت‌هایی که در جریان این درگیری رخ داده، تحت فشار بین‌المللی قرار دارند.

کوفی عنان، دبیرکل سابق سازمان ملل در جریان سفری به هر دو طرف درگیر هشدار داد، اگر توافق صلح نهایی منجر به تحقق عدالت در حق قربانیان این درگیری نشود، دادگاه بین‌المللی کیفری وارد عمل خواهد شد.

گروه فارک پذیرفته که اقدامات شورشی، غیر نظامیان را تحت تاثیر قرار داده است اما این مساله را که مرتکب جنایت علیه بشریت شده یا قوانین بین‌المللی بشردوستانه را نقض کرده، رد می‌کند.

مذاکرات صلح‌ هاوانا که از نوامبر سال 2012 میلادی آغاز شده، توافق‌های جزئی را در خصوص چندین مساله به همراه داشته اما هنوز در رسیدن به یک توافق قطعی و نهایی ناکام مانده است.

انتهای پیام

کد N754835