پیونگ‌یانگ: قدرت مقابله با تهدید هسته‌ای آمریکا را داریم

وزیر امور خارجه کره شمالی امروز (سه شنبه) هشدار داد کشورش قدرت کافی برای مقابله با تهدید هسته‌ای فزاینده آمریکا از طریق یک حمله پیشگیرانه را دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، ری سو یونگ، وزیر امور خارجه کره شمالی در یک سخنرانی کم سابقه در "کنفرانس خلع سلاح" که تحت حمایت سازمان ملل در ژنو برگزار می‌شود، گفت، رزمایش‌های نظامی مشترک اجراشده از سوی آمریکا و کره جنوبی به طرز بی‌سابقه‌ای دارای ماهیت تحریک آمیز بوده و دربردارنده احتمال بالای به راه انداختن جنگ هستند.

وزیر امور خارجه کره شمالی در این کنفرانس که در شهر ژنو برگزار شد، خاطرنشان کرد:‌ جمهوری دموکراتیک خلق کره نمی‌تواند کاری به جز تقویت ظرفیت بازدارندگی هسته‌ای خود به منظور مقابله با تهدید هسته‌ای فزاینده آمریکا انجام دهد. اکنون جمهوری دموکراتیک خلق کره قدرت بازداشتن آمریکا و انجام یک حمله پیشگیرانه در صورت لزوم را دارد.

این اظهارات وزیر امور خارجه کره شمالی در راستای موضع این کشور در قبال رزمایش نظامی سالانه آمریکا و کره جنوبیمطرح می‌شوند. کره شمالی این رزمایش سالانه را تدارک برای جنگ می‌داند و تهدیداتی لفظی را علیه برگزاری آن مطرح کرده است. کره شمالی روز دوشنبه دو موشک کوتاه‌برد را از ساحل شرقی خود در پاسخ به رزمایش‌های نظامی آمریکا و کره جنوبی شلیک کرد.

ری سو یونگ در سخنرانی خود اشاره‌ای به شلیک این دو موشک نکرد، اما گفت: رزمایش‌های نظامی مشترک سئول و واشنگتن به طرز بی‌سابقه‌ای دارای ماهیت تحریک‌آمیز بوده و دربردارنده احتمال بسیار زیاد آغاز یک جنگ هستند.

وی خاطرنشان کرد: شبه جزیره کره یک بشکه باروت هسته‌ای بسیار حساس است.

وی همچنین با لحنی آشتی‌جویانه خاطرنشان کرد که کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی در سخنرانی خود به مناسبت سال جدید تاکید کرده که کره شمالی و جنوبی باید یک وحدت ملی بزرگ به دست آورند.

وی افزود: جمهوری دموکراتیک خلق کره از هیچ تلاش صادقانه‌ای برای ایجاد یک تغییر عظیم در روابط بین دو کره در سال جاری میلادی فروگذار نخواهد کرد.

به دنبال ایراد این سخنرانی، هیات‌های آمریکا و کره جنوبی در کنفرانس خلع سلاح در ژنو واکنشی نشان ندادند.

انتهای پیام

کد N754500