نماینده اهواز مطرح کرد

در مقابله با ریزگردها؛ به جای مالچ‌پاشی، نهال بکاریم

سیاسی

نماینده اهواز با اشاره به اقدامات اخیر جهت مقابله با ریزگردها در خوزستان گفت: در مقابله با ریزگردها؛ به جای مالچ‌پاشی باید نهال کاشت.

ناصر سودانی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خیرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه‌خوزستان گفت: در یک‌سوم از مساحت تالاب هورالعظیم فعالیت‌های نفتی انجام می‌شود که موجب خشکاندن این تالاب شده است، با توجه به تاثیر خشکی تالاب هورالعظیم در پیدایش پدیده ریزگردها، هفته گذشته دو دریچه آب به روی تالاب باز و آب رهاسازی شد و اکنون خاک خشک شده این تالاب تا حدودی مرطوب شده است.

وی عنوان ‌کرد: کاشت نهال، مهم​ترین اقدام در مقابله با ریزگردها است، نهال​هایی که کاشته می​شود باید کمترین آسیب​ها را در پی داشته باشند زیرا برخی از نهال​ها حساسیت​زا هستند، از سوی دیگر باید توجه شود نهال‌هایی انتخاب شود که مصرف آب کمتری داشته باشند.

وی افزود: بعضی از شرکت​ها و افراد متخصص در این زمینه پژوهش​هایی داشته​اند و اکنون در حال رایزنی در این خصوص هستیم، در هفته گذشته گروهی از دانشجویان ایرانی دانشگاه کالیفرنیای آمریکا به خوزستان آمدند و توانستند کاشت یک ماده نباتی به اضافه یک گیاه خاص را تجربه کنند.

نماینده اهواز تصریح ‌کرد: در عرصه کشاورزی، تولید گیاهان مهارکننده با برگ​های پهن و ساقه ریشه​دار و هزینه​های کمتر برای مقابله با ریزگردها در حال بررسی است، از آنجا که مالچ​ احتمال دارد در آینده به ریزگردهای شیمیایی تبدیل شود، مالچ​پاشی را مضر می‌دانیم؛ به جای ماده نفتی باید ماده نباتی و گیاهی با فناوری پیشرفته جهت مقابله با کانون​های ریزگردها به کار برده شود.

وی با اشاره به سفر تعدادی از اعضای هیات دولت به کشور عراق عنوان‌ کرد: در این سفر طرف عراقی از برنامه‌های مقابله با این پدیده استقبال کرد اما مقابله با ریزگردها زمان​بر است زیرا عوامل آن به‌راحتی قابل کنترل نیستند، سدسازی در کشورهای ترکیه و سوریه مانع از ورود آب به دجله و فرات شده و این امر اکوسیستم منطقه را دچار اختلال کرده است.

سودانی ادامه‌ داد: این عوامل، موجب خشکسالی بلندمدت شده و خوزستان نیز از این وضعیت متاثر شده است؛ در 10 سال گذشته ما بیابان​زایی داشته‌ایم نه بیابان​زدایی.

نماینده اهواز در پایان با اشاره به بحث‌هایی درباره حذف بودجه مقابله با ریزگردها توسط نمایندگان مجلس، گفت: اعتباراتی که حذف شده تحت عنوان برگزاری همایش​های تشریفاتی بوده است، همین اتفاق در سیستان و بلوچستان نیز افتاد که به اسم تالاب هامون همایش شب خاطره​گویی برگزار شد اما اقدامی در خصوص نجات این تالاب انجام نشد.

انتهای پیام

کد N753995