دریادار سیاری با معاون وزیر دفاع قراقزستان دیدار کرد

سیاسی

فرمانده نیروی دریایی ارتش در جریان سفر به قزاقزستان با ژنرال «مختاراف» معاون وزیر دفاع این کشور دیدار و درخصوص ظرفیت‌های دو کشور برای توسعه همکاری‌های دفاعی تبادل‌نظر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر،  امیر حبیب الله سیاری با ژنرال «مختاراف»  معاون وزیر دفاع قزاقستان دیدار و درخصوص ظرفیت‌های ۲ کشور برای توسعه همکاری‌های دفاعی تبادل‌نظر کرد.

ژنرال مختاراف در این دیدار با اشاره به روابط دوستانه و روبه گسترش ۲ کشور از جمله انجام چند دیدار میان رؤسای جمهور ۲ کشور در یک سال گذشته، بر لزوم همکاری‌های همه‌جانبه ایران و قزاقستان با هدف مقابله با تهدیدات امنیتی بویژه تروریسم و افراط‌گرایی و حل‌وفصل مسالمت‌آمیز مناقشات منطقه تصریح کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر همچنین روز گذشته امیر دریادار سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با دریادار «ژانداربیک ژانزاکف» فرمانده نیروی دریایی نیروهای مسلح جمهوری قزاقستان، راه‌های توسعه همکاری‌های دفاعی ۲ کشور در بخش دریایی را بررسی کرد.

امیر سیاری با اشاره به نقش جمهوری اسلامی ایران و قزاقستان در تأمین امنیت منطقه، بر اهمیت دریای خزر به عنوان دریای صلح و دوستی و عامل نزدیکی کشورهای منطقه بویژه ایران و قزاقستان تأکید کرد.

وی توسعه همکاری‌های کشورهای ساحلی خزر را برای تأمین امنیت منطقه و جلوگیری از مداخلات خارجی مهم ارزیابی کرد و آمادگی کشورمان را برای حرکت در این مسیر از جمله در حوزه‌هایی مانند آموزش، تبادل تجربیات، همکاری‌های فنی، بازدید ناوگروه‌ها در خزر و مقابله با تروریسم اعلام نمود.

دریادار ژانزاکف نیز روند گسترش روابط ۲ کشور در بخش‌های مختلف را خوب توصیف کرد و بر علاقمندی قزاقستان به توسعه روابط دفاعی با ایران تأکید نمود.

وی همکاری در حوزه هیدروگرافی، مقابله با آلاینده‌های زیست‌محیطی، برگزاری رزمایش‌های امداد و نجات و مقابله با سوانح را از جمله زمینه‌های گسترش مناسبات نیروهای دریایی ۲ کشور در دریای خزر برشمرد.

گفتنی است امیر دریادار سیاری در پاسخ به سفر سال گذشته فرمانده نیروی دریایی قزاقستان به کشورمان، شب گذشته وارد آستانه شد.

سخنرانی در جمع دانشجویان دانشگاه دفاع ملی قزاقستان، بازدید از صنایع کشتی‌سازی شهر «اورالسک»، بازدید از بندر  «اکتائو» و پایگاه نیروی دریایی این کشور در دریای خزر از دیگر برنامه‌های دریادار سیاری در قزاقستان خواهد بود.