سوریه اقدام شورای امنیت برای پایان اشغال جولان را خواستار شد

سیاسی

وزارت خارجه سوریه با ارسال دو نامه به دبیرکل سازمان ملل و رئیس دوره‌ای شورای امنیت خواهان اتخاذ اقداماتی برای وادار کردن رژیم صهیونیستی به عقب‌نشینی کامل از بلندی‌های جولان و آزادی تمامی بازداشت‌شدگان سوری از زندان‌های این رژیم شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از شبکه خبری سوریه‌نیوز، وزارت خارجه سوریه در دو نامه به رئیس دوره‌ای شورای امنیت و بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد: اسرائیل در ادامه سیاست‌های تحریک‌آمیز و سرکوبگرانه خود علیه مردم ما در جولان و با نقض قوانین و معاهده‌های بین‌المللی در دوم مارس 2015 "شیخ عاطف درویش" از روستای اشغالی "بقعانا" و "فداء ماجد" از روستای اشغالی "مجدل شمس" را بازداشت و تلفن‌ها و کامپیوترهای آنها را مصادره کرده است. این اقدام پس از آن صورت گرفته است که اسرائیل چند روز پیش "صدقی المقت"، مبارز سوری را بازداشت کرد و تمامی این اقدامات نقض قوانین بین‌المللی و توافقنامه‌های ژنو است.

وزارت خارجه سوریه در این نامه‌ها اعلام کرد: دولت سوریه بار دیگر تاکید می‌کند که سیاست بازداشت کورکورانه از سوی نیروهای اشغالگر اسرائیل در جولان جزو جنایت‌های آنها و نقض قوانین حقوق بشر است. برای همین از دبیرکل سازمان ملل، شورای امنیت، کمیساریای عالی حقوق بشر و تمامی نهادهای مدافع حقوق بشر می‌خواهیم تا به اسرائیل برای آزادی فوری و بی‌قید و شرط تمامی بازداشت‌شدگان سیاسی فشار بیاورند. همچنین از شورای امنیت می‌خواهیم تا تمامی اقدامات قانونی را برای عقب‌نشینی کامل اسرائیل از جولان اشغالی اتخاذ کند.

رژیم صهیونیستی سال 1967 جولان را اشغال و در سال 1981 در اقدامی که از نظر بین‌المللی به رسمیت شناخته نشده است جولان را به سرزمین‌های اشغالی خود ملحق کرد.

انتهای پیام

کد N753399