حرف تازه اوباما درباره ایران و مذاکرات هسته ای

مذاکرات هسته ای ایران, باراک اوباما, توافق هسته ای

اوباما در تازه ترین موضع گیری در قبال مذاکرات هسته ای ایران گفت، ایران برای دستیابی به یک توافقنامه هسته ای باید متعهد به توقف قابل تائید فعالیت هسته ای خود دست‌ کم برای ۱۰ سال شود. اختلاف درباره مذاکرات ایران روابط با اسرائیل را نابود نمی کند.

به گزارش آفتاب به نقل از واحد مرکزی خبر، باراک اوباما روز دوشنبه، دیروز، 11 اسفند 1393، در گفتگوی اختصاصی با «رویترز» که در کاخ سفید برگزار شد، گفت: ایران برای دستیابی به یک موافقتنامه هسته ای باید متعهد به توقف قابل تائید فعالیت هسته ای خود دست‌ کم برای 10 سال شود.
وی افزود با این حال ممکن است توافقنامه نهایی به دست نیاید.
اوباما تصریح کرد: اختلاف برسر سخنرانی برنامه ریزی شده بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در کنگره آمریکا که قرار است روز سه شنبه صورت گیرد و در آن در مخالفت با موافقتنامه با ایران نیز اظهاراتی مطرح شود، یک عامل دردسرساز است، اما روابط آمریکا و اسرائیل را برای همیشه نابود نخواهد کرد.
وی گفت:«‌اختلافی اساسی میان دولت من و اسرائیل بر سر چگونگی دستیابی به هدف مشترک جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای وجود دارد. در حقیقت اگر ایران مایل به توافق با تعداد سال های دو رقمی برای حفظ برنامه هسته ای خود در وضع کنونی باشد و بخش هایی از آن را از وضع موجود کاهش دهد، اگر ما شاهد چنین اقداماتی از سوی ایران باشیم و این اقدامات قابل تائید باشد، دیگر نیاز نخواهد بود هیچ گام دیگری برداریم تا تضمینی بر این مسئله باشد که آنها سلاح هسته ای ندارند.»
اوباما افزود: هدف آمریکا این است که اطمینان یابد آنها (ایرانی ها) برای دستیابی به توانایی ساخت سلاح هسته ای دست‌ کم یک سال زمان نیاز خواهند داشت.
رئیس جمهور آمریکا در تلاش برای کم اهمیت جلوه دادن کشمکش طولانی برسر سخنرانی نتانیاهو در کنگره آمریکا تصریح کرد: این یک اختلاف شخصی نیست و در صورتی که نتانیاهو در انتخابات 17 مارس اسرائیل پیروز شود، با وی دیدار خواهد کرد.
در همین حال رئیس جمهور آمریکا گفت: مخالفت نتانیاهو در گذشته با موافقتنامه موقت سال 2013 با ایران اشتباه بود.
اوباما افزود: «نتانیاهو هر نوع ادعایی را درباره این موافقتنامه موقت مطرح کرد؛ از جمله اینکه این یک موافقتنامه وحشتناک است؛ این موافقتنامه باعث می شود 50 میلیارد دلار از کاهش تحریم ها عاید ایران شود و اینکه ایران به این موافقتنامه پایبند نخواهد بود. این در حالی است که هیچ یک از این ادعاها درست نبود. در حقیقت ما در این مدت شاهد بودیم برنامه هسته ای ایران پیشرفتی نداشته است. حتی بخش هایی از برنامه هسته ای ایران نیز کاهش یافته است.»

کد N753096