تأکید کری بر تکمیل روند دیپلماسی با ایران

ايران,مذاكرات ايران و گروه 1 5,نتانياهو,جان كري,مذاكرات هسته‌اي

وزیر امور خارجه آمریکا با انتقاد از صحبت‌های نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی درباره مذاکرات هسته‌ای بر لزوم تکمیل راه‌حل دیپلماسی با ایران تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا روز یک‌شنبه در گفت‌وگو با شبکه ای‌بی‌سی در واکنش به سفر بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به واشنگتن برای سخنرانی درباره مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 در کنگره، گفت: واضح است که ما حضور نخست‌وزیر اسرائیل به آمریکا را خوشامد می‌گوییم. ما در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری در تاریخ روابط نزدیکی با اسرائیل به ویژه در حوزه امنیتی داریم.

وزیر امور خارجه آمریکا ادامه داد: من به طور منظم با نخست‌وزیر اسرائیل گفت‌وگو می‌کنم و روز گذشته نیز گفت‌وگویی تلفنی با وی داشتم. ما نمی‌خواهیم که سخنرانی وی در کنگره به یک فوتبال سیاسی تبدیل شود.

جان کری در ادامه درباره علت نارضایتی کاخ سفید از سفر نتانیاهو به واشنگتن، گفت: دعوت از وی از آنجایی برای ما غیرمنتظره بود که رئیس کنگره خود اقدام به این کار کرده و دولت آمریکا نقشی در آن نداشت. اما دولت به دنبال سیاسی کردن این موضوع نیست.

وی افزود: ما می‌خواهیم بگوییم که هدف اصلی از مذاکرات هسته‌ای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است و آمریکا و اسرائیل در این مسأله با یکدیگر توافق دارند.

وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرد: شاهد ما برای اثبات موثر بودن این مذاکرات توافق اولیه ژنو است که هم اکنون به قوت خود باقی است.

وی ادامه داد: اسرائیل پس از حصول این توافق امن‌تر شده است چون ذخیره اورانیوم با غنای 20 درصد ایران کاهش یافته است یافته و ما تولید سانتریفیوژ‌ها را متوقف کرده‌ایم. ما بر تأسیسات هسته‌ای ایران نظارت داریم و رآکتور تولید پلوتونیوم اراک را متوقف کرده‌ایم.

کری تأکید کرد: اسرائیل امروز امن‌تر است و این استانداردی است که ما در هر توافقی با ایران به دنبال آن هستیم. این استاندارد این است که ما اطمینان یابیم ایران در توافقی که حاصل می‌شود قادر نخواهد بود به تسلیحات هسته‌ای دست پیدا کند.

وزیر امور خارجه آمریکا بار دیگر با تأکید بر وجود همکاری امنیتی میان کشورش و رژیم صهیونیستی، گفت: باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا با ایجاد گنبد آهنین و گسترش سلاح‌هایی که برای مقابله با مسأله تسلیحات هسته‌ای ایران برابری می‌کند اقدامات بیشتری را برای تضمین امنیت اسرائیل انجام داده است. رئیس جمهور تأکید می‌کند که ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نخواهد کرد.

کری ادامه داد: من نیز این تضمین را به شما می‌دهم و دوباره تکرار می‌کنم که عدم حصول توافق بهتر از یک توافق بد است. ما قصد نداریم که یک توافق بد را امضا کنیم.

وی یادآور شد که توافق اولیه ژنو موفقیت‌هایی را در محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران داشته است و آمریکا می‌خواهد در گام بعدی نیز به این موفقیت ادامه دهد. اما نمی‌توان وعده داد که ما قادر به انجام چنین کاری باشیم.

این دیپلمات ارشد آمریکایی، اظهار کرد: ما می‌خواهیم ببینیم که آیا دیپلماسی می‌تواند مانع از ایجاد این تسلیحات شود یا نه؟ بنابراین شما نباید به سراغ اقدامات دیگر شامل یک مناقشه نظامی بروید. ما امیدواریم که دیپلماسی نتیجه داشته باشد و من به ‌آن اعتقاد دارم.

وی همچنین با اشاره به توافق اولیه ژنو،‌گفت: با توجه به موفقیت‌های به دست آمده از این توافق من معتقدم که ما مستحق این هستیم که فرصت یابیم ببینیم آیا می‌تواینم به یک توافق مشابه خوب برای ‌آینده برسیم یا نه و بهتر است که این کار را با دیپلماسی و نه استفاده از استراتژی نظامی انجام دهیم.

به گزارش ایسنا، وزیر امور خارجه آمریکا در حالی از سفر نتانیاهو به واشنگتن برای سخنرانی در کنگره را خوش‌آمد گفته است که پیش از این سوزان رایس، مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفته بود این اقدام نخست‌وزیر اسرائیل برای روابط واشنگتن و تل‌آویو مخرب است. همچنین بسیاری از سناتورهای دموکرات آمریکا اعلام کرده‌اند در سخنرانی وی شرکت نخواهند کرد.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که قرار است در این سخنرانی علیه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 صحبت کند تأکید کرده است سفرش به واشنگتن یک مأموریت تاریخی و سرنوشت‌ساز است و وی برای جلوگیری از حصول یک توافق هسته‌ای هر کاری لازم باشد انجام می‌دهد.

از طرفی دیگر نتانیاهو در حالی به واشنگتن سفر می‌کند که وزرای امور خارجه ایران و آمریکا قرار است روز سه‌شنبه هفته جاری در چارچوب مذاکرات هسته‌ای در مونترو سوئیس با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کنند.

انتهای پیام

کد N751586