تظاهرات ده‌ها هزار تن از مخالفان دولت نپال

ده‌ها هزار تن از مخالفان دولت نپال با برپایی تجمع در پایتخت این کشور به طرح دولت برای به رای گذاشتن قانون اساسی جدید در پارلمان اعراض کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، ائتلافی متشکل از 30 حزب مخالف دولت نپال که خواهان برپایی این تجمع اعتراض‌آمیز شدند، به دنبال آن هستند تا قانون اساسی جدید این کشور با رای مردم به تصویب برسد.

ماه گذشته میلادی نخستین تلاش دولت نپال برای به رای گذاشتن قانون اساسی جدید در پارلمان توسط مخالفان ناکام ماند. مخالفان دولت نپال در جریان این نشست اقدام به شکستن صندلی‌ها و میزهای پارلمان کرده و با رئیس پارلمان و محافظان امنیتی در صحن پارلمان درگیر شدند.

امروز(شنبه) مخالفان دولت نپال که تهدید به برگزاری تظاهرات خیابانی کرده بودند، حدود 30 هزار تن را به خیابانهای شهر کاتماندو، پایتخت این کشور کشاندند. همچنین چند تجمع دیگر نیز در دیگر مناطق این شهر برپا شد و در نهایت همه معترضان تجمع واحدی در منطقه "تودیخل" تشکیل دادند.

معترضان در این تظاهرات پرچمهای حزب مطبوع خود را به احتزاز در آورده و به سر دادن شعارهای ضد دولتی پرداختند. تدابیر امنیتی در شهر کاتماندو در پی برپایی این تجمع تشدید شد و نیروهای پلیس ضد شورش در نقاط اصلی شهر کاتماندو مستقر شدند.

گروهی از معترضین هنگامی که تلاش کردند به منطقه‌ای که توسط پلیس مسدود شده بود، وارد شوند با نیروهای پلیس ضد شورش درگیر شدند. نیروهای پلیس علیه معترضین به گاز اشک آور متوسل شدند و چند تن از معترضان را با باتوم مورد ضرب و شتم قرار دادند.

پس از آن که در سال 2008 مجلس موسسان قانون اساسی نپال تشکیل شد، قرار شد قانون اساسی جدیدی برای این کشور تدوین شود اما از آن زمان تا کنون این مجلس به دلیل درگیری های درونی موفق به انجام این کار نشده و هنوز به کار خود پایان نداده است.

مجلس فعلی نپال نیز اگر چه در سال 2013 تشکیل شده اما از همان مشکلات مجلس قبلی رنج می‌برد.

انتهای پیام

کد N749556