وزیر خارجه ایتالیا در نشست خبری مشترک با ظریف:

توافق در مذاکرات هسته‌ای ایران برای منطقه و جهان حائز اهمیت است

سیاسی

وزیر امور خارجه ایتالیا اظهار داشت: امیدواریم مذاکرات هسته‌ای ایران در هفته‌های آینده توأم با موفقیت باشد، البته کماکان راه طولانی وجود دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، پائولو ژانت لویین، وزیر خارجه ایتالیا در نشست خبری مشترک با وزیر امور خارجه کشورمان ضمن ابراز خرسندی از سفر به ایران گفت: ایتالیا در طی سالیان اخیر تماس های گوناگون در سطوح مختلف از طریق تبادل هیات ها با جمهوری اسلامی ایران داشته است و همچنین به‌زودی وزیر محیط زیست ایتالیا به تهران سفری خواهد داشت و رم این آمادگی را دارد که روابط دو کشور را توسعه دهد.

وی افزود: دو کشور نقش به‌سزایی در سطح منطقه دارند و قرار است به‌زودی پذیرای مسئولین ایرانی در زمینه صادرات در میلان باشیم. دو کشور در زمینه قاچاق مواد مخدر نیز همکاری های خوبی داشته اند و توانسته ایم یک برنامه منسجم اقتصادی بین دو کشور ایجاد کنیم.

پائولو ژانت لویین ادامه داد: امید ما این است که راه حل معطوف به نتیجه در پرونده هسته ای ایران ایجاد شود؛ چراکه چنین توافقی برای تعادل و توازن در منطقه و جهان بسیار با اهمیت است و این امکان را فراهم می آورد که زمینه های توسعه روابط بین دو کشور فراهم شود.

وزیر خارجه ایتالیا اضافه کرد: در چارچوب همکاری آمادگی گشایش داریم و امیدواریم مشکلات زودتر برطرف شود البته از مشکلات آگاه هستیم و معتقدیم همکاری با ایران در زمینه مشکلات منطقه ای از جمله افراط‌گرایی و داعش بسیار موثر است و ما همکاری های مشترکی برای بحران های خاورمیانه با ایران داریم.

وی در پاسخ به سوالی در این باره که ایتالیا چه برنامه ای برای همکاری مشترک با ایران برای مبارزه با تروریسم دارد، خاطر نشان کرد: در این زمینه ایتالیا همکاری های زیادی را برای مبارزه با داعش با هم‌پیمانان خود پیش می برد. ما یکی از سه کشوری هستیم که در عراق به آموزش نیروها برای مبارزه با داعش کمک و از بغداد حمایت می کنیم و تلاش داریم تمام اقوام را در عراق همراه کنیم.

پائولو ژانت لویین تصریح کرد: ایتالیا در مورد سوریه متعهدانه این مساله را دنبال می کند و با حمایت از نماینده ویژه سازمان ملل تلاش کرده در شرایط داخلی و وضعیت حلب شرایط را متعادل و از اقدامات سازمان ملل در این زمینه حمایت کند.

وزیر خارجه ایتالیا افزود: درباره لیبی نیز با توجه به اینکه این کشور نزدیک به مرزهای ایتالیا است و امکان حضور توسعه یافته تروریست ها در ایتالیا وجود دارد، از ایجاد یک دولت مستقل در این کشور حمایت می کنیم.

وی درباره اسرائیل و نقش این کشور در مذاکرات هسته ای گفت: پارلمان ایتالیا چند روز پیش رسما از دولت ایتالیا خواست که دولت فلسطین را به رسمیت بشناسد و دو طرف را برای رسیدن به راه حل میانی تشویق کرد.

پائولو ژانت لویین با اشاره به اینکه پرونده هسته ای ایران در جهت دست یافتن به راه حل در راستای تبادلات تجاری و منافع کشورها بسیار حائز اهمیت است، عنوان کرد: اطمینان دارم که دست یافتن به نتیجه موجب تقویت نقص سازنده ایران خواهد بود و منافع اروپا را تامین خواهد کرد و یک واقعیت مهم برای ایالات متحده است.

وزیر خارجه ایتالیا افزود: البته کماکان راه طولانی وجود دارد و امیدواریم هفته های آینده توأم با موفقیت باشد.