بلومبرگ گزارش داد:

بازدید نکردن از مریوان نشان دهنده نقص اطلاعات آژانس است

سیاسی

شبکه خبری بلومبرگ به نقل از یک مقام پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داد: بی‌میلی بازرسان آژانس برای پیگیری یک مساله قدیمی درباره برنامه هسته‌ای ایران نشان دهنده وجود ایراداتی در اطلاعات آژانس است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شبکه بلومبرگ در گزارش خود نوشت: اکراه بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای پیگیری پرونده مریوان در برنامه هسته‌ای ایران نشان می‌دهد آن‌ها خود وجود نقص در اطلاعات‌شان را تایید می‌کنند.

اکنون بیش از سه سال از زمانی که آژانس گزارشاتی درباره وجود آزمایشات انفجاری با قدرت بالا در مریوان در نزدیکی مرز ایران با عراق منتشر کرد می‌گذرد اما مقامات هنوز به تلاش‌های ایران برای بازرسی از این سایت توجهی نشان نداده‌اند.

رابرت کلی، مدیرکل پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این باره گفت: مریوان یک نمونه بارز از عملکرد تحلیلگران بی‌تجربه است که هر چه را می‌شنوند باور می‌کنند.

وی ادامه داد: هم‌چنین بی‌تمایلی آژانس برای بازدید از این سایت که یکی از دو مساله حل نشده در خصوص برنامه هسته‌ای ایران است نشان می‌دهد که آن‌ها به اشتباه خود اذعان دارند.

به گزارش بلومبرگ، موضوع مریوان هم‌زمان که ایران و قدرت‌های جهانی برای دستیابی به یک توافق برای پایان دادن به اختلافات بر سر برنامه هسته‌ای ایران تلاش می‌کنند نشان می‌دهد که آژانس با چالش‌های رو به افزایش درباره اطلاعاتش روبه‌رو است.

در حال حاضر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دلیل حکمش درباره برنامه هسته‌ای ایران تحت فشارهای بین‌المللی قرار دارد اما دفتر آژانس تاکنون درباره تردیدها در خصوص منطقه مریوان اظهارنظری نکرده است.

بر اساس این گزارش، 35 کشور عضو شورای حکام آژانس قرار است هفته آینده در وین نشست فصلی خود را برگزار کنند که در آن عملکرد هسته‌ای ایران مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از دیدار با مقامات ایرانی در 24 فوریه اعلام کرد که ایران خواهان رسیدگی به تحقیقات آژانس در کوتاه‌ترین زمان ممکن است.

جوفی جوزف، یک مقام پیشین کاخ سفید که تا سال 2013 روی مذاکرات هسته‌ای با ایران کار می‌کرد در این باره گفت: آژانس در حال حاضر در یک مرحله سخت قرار دارد و تحقیقات درباره تسلیحات فراتر از محدوده‌های نرمال وظایف آژانس است.

ادعاها درباره وجود آزمایشات انفجاری در مریوان بر اساس اطلاعات جاسوسی که توسط یکی از کشورهای عضو آژانس ارائه شده بود مطرح شد. این اطلاعات ایران را به انجام آزمایشاتی با نوع خاصی از چاشنی‌های انفجاری متهم می‌کرد که مواد شکافت‌پذیر را برای یک انفجار هسته‌ای متراکم می‌کرد.

ایران در سال 2008 اتهام کار روی این انفجارها را رد و اعلام کرد که این اسناد غیرقابل فهم و ساختگی هستند.

رابرت کلی هم‌چنین تاکید کرد: مریوان یک منطقه در غرب ایران است که هیچ صنعت استراتژیک شناخته شده یا موسسه تحقیقاتی مهم ندارد بنابراین اشاره آژانس به این منطقه یک اتفاق غیرمعمول محسوب می‌شود.

وی افزود: اگر شما این توجه کوچک به منطقه مریوان به عنوان جایی که اتهام انجام مهم‌ترین آزمایشات در آن انجام شده است نگاهی بیندازید به سرعت به آن شک خواهید کرد.

رضا نجفی، نماینده دائم ایران در آژانس پیش از این درباره اجرای اقدامات عملی توافق شده میان ایران و آژانس گفت: ایران اکثر اقدامات توافق شده را کامل کرده و در مورد ناتمام‌ ماندن دو اقدام عملی باقیمانده، به سهم خود برای پیشرفت کار پیشنهاد دسترسی مدیریت شده به منطقه مریوان را داده است و این بر عهده ایران نیست که توضیح بیش‌تر بدهد بلکه کشورهای ارائه کننده اطلاعات غلط به آژانس، باید به اشتباه خود اعتراف کنند تا آژانس آن را به تمام اعضا گزارش کند.

انتهای پیام

کد N749191