توافق کردها و ترکیه برای خلع سلاح پ.ک.ک

سیاسی

منابع دیپلماتیک در ترکیه اعلام کردند که دولت این کشور و حزب کارگران کردستان ترکیه بر سر خلع سلاح شبه نظامیان پ. ک. ک به توافق رسیدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، براساس توافق به دست آمده میان دولت ترکیه و رهبران پ. ک. ک قرار است نقشه راهی برای حل و فصل سیاسی اختلافات موجود میان کردها و دولت ترسیم شود.

براساس این توافق همچنین رهبران پ. ک. ک به زودی از شاخه نظامی این گروه می‌خواهند تا سلاح‌های خود را بر زمین بگذارند و به مذاکرات سیاسی بپیوندند.

مقدمات این توافق پیشتر و در مذاکرات سازمان امنیت ترکیه با عبدالله اوجالان، رهبر زندانی پ. ک. ک فراهم شده بود که در این مذاکرات رهبران سیاسی کردهای ترکیه که در پارلمان این کشور فعال هستند نیز مشارکت داشتند.

براساس سند توافقی عبدالله اوجالان به زودی در پیامی از شبه نظامیان پ ک ک در کوه‌های قندیل عراق خواهد خواست تا سلاح‌های خود را بر زمین بگذارند و دولت ترکیه نیز در مقابل آزادی‌های بیشتری را به کردها اعطا می‌کند.

حزب کارگران کردستان ترکیه سال‌هاست که با دولت مرکزی این کشور به شکل مسلحانه می‌جنگند و جنگ میان این دو بیش از 40 هزار کشته برجای گذاشته است. کردها خواهان اعطای خودمختاری یا چیزی شبیه به آن به استان‌های کرد ترکیه در شرق و جنوبی شرقی هستند.

انتهای پیام

کد N749057