موگابه: اصلاحات ارضی در زیمبابوه یک اشتباه بزرگ بود

رئیس جمهوری زیمبابوه اذعان کرد، با واگذاری قطعه‌های بزرگ زمین‌های تصرف شده از سفیدپوستان به کشاورزان سیاه پوست بدون مهارت، تحت اصلاحات اراضی مناقشه آمیزش، مرتکب اشتباه بزرگی شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، رابرت موگابه، رئیس جمهوری زیمبابوه در مصاحبه‌ای تلویزیونی به مناسبت جشن تولد 91 سالگی‌اش در 21 فوریه سال جاری میلادی همچنین اعلام کرد، وی همچنان زمام امور کشور را برعهده دارد و گمانه‌زنی‌ها مبنی بر اینکه همسر قدرتمندش کشور را اداره می‌کند، رد کرد.

موگابه با اشاره به کشاورزان سیاه پوستی که از این اصلاحات اراضی نفع بسیاری بردند، گفت: فکر می‌کنم زمین‌هایی که به این مردم دادیم بسیار بزرگ است و آن‌ها نمی‌توانند این زمین‌ها را اداره کنند.

وی ضمن اذعان به این مساله که اجرای اصلاحات اراضی بسیار ضعیف صورت گرفته، افزود: این افراد تنها از یک سوم از این زمین‌ها استفاده می‌کنند.

موگابه در گذشته بارش پراکنده باران در پی تغییر آب و هوا و تحریم‌های غرب را که مانع تلاش‌های دولتش برای تامین تجهیزات لازم برای این کشاورزان می‌شد، مقصر کاهش چشمگیر تولیدات کشاورزی زیمبابوه دانسته بود.

منتقدان می‌گویند، این اصلاحات ارضی اغلب به نفع متحدان موگابه بوده که از سال 1980 میلادی زمام امور کشور را برعهده دارد.

اگرچه در زیمبابوه هر فرد تنها می‌تواند یک قطعه زمین داشته باشد اما گریس موگابه، همسر رئیس جمهوری این کشور چندین قطعه زمین دارد.

گریس موگابه سال گذشته میلادی به عنوان رهبر جناح زنان حزب حاکم انتخاب شد.

رابرت موگابه درخصوص همسرش گفت: گریس از ریاست جمهوری من به قدرت نرسیده است. او به تنهایی وارد سیاست شد.

انتهای پیام

کد N748935