عبدالفتاح السیسی:

سقوط مصر به مثابه سقوط منطقه است/امنیت خلیج فارس خط قرمز است

سیاسی

رئیس جمهوری مصر در گفتگویی با اعلام اینکه امنیت خلیج فارس برای قاهره خط قرمز محسوب می شود اظهار داشت که سقوط مصر به مثابه سقوط منطقه است.

به گزارش خبرگزاری مهر، عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر در گفتگو با روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن اظهار داشت: مصر هرگز مواضع سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی در قبال قاهره را فراموش نخواهد کرد مواضعی که از زمان جنگ مصر با کشورهای غربی در سال 1956 و نیز حمایت ریاض از قاهره در جنگ اکتبر 1973 ادامه داشته است. مصر به توسعه روابط حسنه با پادشاه عربستان سعودی پایبند است.

وی خاطرنشان کرد: سقوط مصر به مثابه سقوط تمامی منطقه به مدت 50 سال است. زمانی که مصری ها به دنبال تغییر اوضاع سیاسی کشورشان از طریق دو انقلاب بودند باید هزینه ای را به لحاظ امنیتی و اقتصادی می پرداختند. مردم مصر با کمک های عربستان سعودی، امارات و کویت در این زمینه ایستادگی کرد.

السیسی درباره تشکیل نیروی عربی برای مبارزه با تروریسم گفت: ما با برادران عرب خود درباره تشکیل نیروی عربی رایزنی می کنیم و نسبت به تشکیل این نیرو اهتمام می ورزیم.

وی درباره سفر روز یکشنبه خود به ریاض نیز گفت: ما مذاکرات مهم و سازنده ای خواهیم داشت و درباره چالش های فرا روی جهان عرب رایزنی خواهیم کرد و همچنین تحولات یمن و چگونگی حمایت از دریانوردی و عبور کشتی ها از تنگه باب المندب گفتگو خواهیم کرد.

رئیس جمهوری مصر درباره بازگشت اخوان المسلمین به عرصه سیاسی این کشور گفت: این سوال به مصری ها و افکار عمومی آن بازمی گردد اگر آنها در این باره رضایت داشته باشند فورا آن را اجرایی خواهم کرد اما در عمل مصری ها از اخوان المسلمین خشمگین هستند.

وی درباره روابط قاهره با کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز گفت: ما 4 عنصر مهم در روابط خود با کشورهای حاشیه خلیج فارس داریم. 1- امنیت ملی مصر از کشورهای حاشیه خلیج فارس عبور می کند. 2- امنیت خلیج فارس برای ما خط قرمز است. 3- مسافت ریلی که قبلا از آن صحبت کردم [سهولت اعزام نیروی نظامی برای دفاع از کشورهای عربی در خلیج فارس]. 4- تشکیل نیروی عربی مشترک

عبدالفتاح السیسی درباره روابط مصر با ترکیه و قطر نیز گفت: من از شما سوال می کنم آیا یک اظهار نظر رسمی از ما علیه آنکارا و دوحه وجود داشته است قطعا اظهار نظر منفی از ما در این زمینه وجود ندارد. قاهره همچنان به توافق تکمیلی با ریاض متعهد است و این به خاطر قدردانی از ریاض و نقش بزرگ عربی آن است.