حمایت پارلمان ایتالیا از طرح به رسمیت شناختن کشور فلسطین

سیاسی

نمایندگان پارلمان ایتالیا در جلسه اخیر خود به طرح به رسمیت شناختن کشور فلسطین رای مثبت دادند و از دولت خواستند تا کشور فلسطین را به رسمیت بشناسد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، در جلسه هفتگی پارلمان ایتالیا حدود 300 عضو با پیشنهاد به رسمیت شناختن کشور فلسطین که حزب دموکرات این کشور به رهبری متئو رنتزی، نخست وزیر ایتالیا آن را ارائه کرده بود موافقت کردند این درحالی است که تنها 45 نماینده با این پیشنهاد مخالفت کردند.

پارلمان ایتالیا همچنین با پیشنهاد دیگری مبنی بر از سرگیری مذاکرات مستقیم میان فلسطین و رژیم صهیونیستی در زمان مناسب موافقت کرد.

برخی منابع نیز گزارش دادند که چنین رای گیری نمادینی موضع دولت ایتالیا را نسبت به حل درگیری‌ها میان فلسطین و رژیم صهیونیستی براساس راهکار تشکیل دو کشور و برپایه مذاکرات تغییر نخواهد داد.

پیشتر منابع سیاسی در رم اعلام کرده بودند که حزب حاکم دموکرات خواهان به رسمیت شناختن بدون قید و شرط کشور فلسطین است اما احزاب راست‌گرا خواهان این هستند که برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین شرط از سرگیری مذاکرات صلح با طرف اسرائیلی نیز گذاشته شود.

پیشتر سفیر رژیم صهیونیستی در رم اعلام کرده بود که موفق شده پارلمان ایتالیا را قانع کند تا از رای‌گیری در خصوص به رسمیت شناختن کشور فلسطین خودداری کند.

این در حالی است که کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف) از این پیشنهادها انتقاد و اعلام کرد که چنین پیشنهاداتی موجب به رسمیت شناخته شدن غیر مشروط کشور فلسطین نمی‌شود.

سفارت رژیم صهیونیستی در ایتالیا نیز از اینکه پارلمان ایتالیا ادامه مذاکرات میان فلسطین و این رژیم را بر به رسمیت شناختن کشور فلسطین ترجیح داده ابراز خرسندی کرد.

در همین راستا ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین در بیانیه‌ای از تصمیم پارلمان ایتالیا برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین استقبال و تاکید کرد: چنین اقدام شجاعانه‌ای از سوی پارلمان ایتالیا به حمایت از روند صلح منجر شده و فرصت‌های تحقق صلح و راهکار تشکیل دو کشوری را محقق خواهد کرد.

تشکیلات خودگردان فلسطین ابراز امیدواری کرد که دولت ایتالیا درخواست پارلمان این کشور را بپذیرد و کشور فلسطین را به طور کامل به رسمیت بشناسد.

در این بیانیه به پایبندی کامل فلسطین به تحقق صلح عادلانه و دائم و تحقق راهکار تشکیل دو کشور تاکید شده است.

نبیل شعث، مسئول روابط خارجه جنبش فتح نیز به حمایت پارلمان ایتالیا از طرح به رسمیت شناختن کشور فلسطین را ستود و گفت: موضع پارلمان ایتالیا موضعی بسیار مهم است.

انتهای پیام

کد N748415