روانچی در دیدار با رئیس پارلمان دانمارک:

هیچ کشوری از تهدید تروریسم مصون نیست

سیاست خارجی

یران برای توسعه و متنوع سازی روابط و مناسباتش اعم از سیاسی، اقتصادی و پارلمانی اهمیت زیادی قائل است.

معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه با رئیس پارلمان دانمارک دیدار کرد.

به گزارش ایلنا، مجید تخت‌روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه کشورمان در ادامه سفر رسمی به کپنهاگ با موگنز لوکتافت، رئیس پارلمان این کشور دیدار کرد.

تخت‌روانچی با بیان اینکه روابط سنتی دو کشور بسیار خوب است و حضور ده‌ها ساله شرکت‌های دانمارکی در ایران یک سرمایه و ظرفیت است گفت: ایران برای توسعه و متنوع سازی روابط و مناسباتش اعم از سیاسی، اقتصادی و پارلمانی اهمیت زیادی قائل است.

وی ضمن تبیین مواضع و دیدگاه‌های کشورمان در قبال بحران‌ها و فرایندهای سیاسی منطقه‌ای گفت:‌ ما از هرگونه راه حل سیاسی برای رفع این بحران‌ها حمایت می‌کنیم.

معاون ظریف افزود: مبارزه با تروریست و افراطی‌گری یک خطر جدی و تهدید جهانی و مستلزم تلاش و اهتمام مشترک جهانی است. هیچ کشوری نمی‌تواند ادعا کند که از تهدید تروریسم مصون است.

وی گفت: ایران اقدامات تروریستی را در هر شکل و هر کجا محکوم کرده و در مبارزه با آن پیشگام بوده است و در این چارچوب آمادگی کامل برای همکاری با همه کشورهای منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله دانمارک را دارد.

همچنین لوکتافت در این ملاقات با متنوع خواندن زمینه‌ها و موضوعات مورد علاقه دانمارک و ایران گفت: دو کشور با تمرکز بر مشترکات می توانند ضمن گسترش روابط اقتصادی و مشورت‌های سیاسی در مبارزه با تهدیدات از جمله تروریسم و افراطی‌گری همکاری داشته باشند.

رئیس پارلمان دانمارک که قرار است به زودی به عنوان رئیس جدید مجمع عمومی سازمان ملل متحد عازم نیویورک شود با تاکید بر ایجاد و توسعه تعاملات پارلمانی و فرهنگی میان دو کشور افزود: ایران از ظرفیت‌ها و اهرم‌های لازم برای ایفای نقش مثبت و سازنده در منطقه خاورمیانه برخوردار است.

وی همچنین خاطر نشان کرد: دانمارک صمیمانه امیدوار است مذاکرات هسته ای ایران با موفقیت به پایان رسد و فضای همکاری‌ها تقویت گردد.

به گزارش ایسنا، روانچی همچنین در این سفر با خانم مته گرسکو، رئیس کمیته سیاست خارجی پارلمان دانمارک با محوریت همکاری‌های پارلمانی در زمینه‌های مختلف بحث و تبادل نظر کرد. در این دیدار که تعدادی از اعضای کمیته‌های سیاست خارجی و امور خارجی پارلمان حضور داشتند درباره مذاکرات هسته‌ای جایگاه و منزلت زنان و حضور فعالیت‌شان در حوزه‌های مختلف بحث و گفت‌وگو شد.

به گزارش ایسنا، روانچی در سفر دو روزه خود به دانمارک با شبکه‌های تلویزیونی این کشور گفت‌و‌گوهایی را انجام داد و نشستی با خبرنگاران دانمارکی برگزار کرد. همچنین معاون ظریف در نشست مطالعات بین‌المللی دانمارک شرکت و با مسئولان فدراسیون صنایع دانمارک دیدار کرد.

همچنین نشست با ایرانیان مقیم دانمارک از دیگر برنامه های این مقام وزارت خارجه کشورمان در این سفر بود.

کد N747731