دیده‌بان حقوق بشر اقلیم کردستان را به تبعیض قومیتی متهم کرد

سیاسی

دیده‌بان حقوق بشر مسوولان اقلیم کردستان عراق را به اقدامات نژادپرستانه علیه عرب‌های ساکن در مناطق تحت کنترل کردها متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از شبکه الجزیره، در گزارش دیده‌بان حقوق بشر آمده است: مسوولان اقلیم کردستان از بازگشت ساکنان عرب که از مناطق درگیری در اقلیم کردستان و دیگر مناطق اطراف آن آواره شده‌اند، جلوگیری می‌کنند در حالی که به کردهایی که به دلیل این درگیری‌ها مناطق مذکور را ترک کرده بودند، اجازه بازگشت داده‌اند.

بنا بر این گزارش، مسوولان اقلیم کردستان یا شهروندان کرد با حمایت پیشمرگ‌ها ده‌ها منزل متعلق به عرب‌های ساکن مناطق تحت کنترل کردها را تخریب کرده‌ یا به کردها اجازه داده‌اند در این خانه‌ها که ساکنان آن پا به فرار گذاشته‌اند، ساکن شوند.

اقلیم کردستان عراق تلاش دارد مناطقی را که به تازگی به تصرف درآورده و توانسته آن را از چنگ داعش خارج کند، به محدوده تحت کنترل خود ملحق کند.

آمریکا و دیگر کشورهایی که برای کردهای عراق سلاح فرستاده‌اند از آنها تضمین گرفته‌اند که در پوشش مبارزه با تروریسم به اقدامات قومیتی و نژادپرستانه دست نخواهند زد.

بنا بر گزارش دیده‌بان حقوق بشر، نمونه‌هایی از تبعیض قومیتی در شهرهای شیخان، تلکیف و زمر در استان نینوا و شهرستان مخمور در استان اربیل مشاهده شده است. این شهرها مناطق مورد مناقشه میان دولت مرکزی و اقیلم کردستان عراق محسوب می‌شود که اخیراً شاهد درگیری نیروهای پیشمرگ با تروریست‌های داعش بودند.

دیده‌بان حقوق بشر پیشتر نیز با تهیه گزارشی اعلام کرد که پیشمرگ‌های کرد تمامی ساکنان مناطق درگیری در استان‌های نینوا و اربیل را از این مناطق خارج کردند اما پس از بیرون راندن داعش از مناطق مذکور و بازگشت امنیت، به کردها اجازه دادند تا به شهرهای خود بازگردند اما مانع بازگشت اعراب شدند.

کردها معتقدند بیشتر عرب‌های ساکن مناطق مورد مناقشه، توسط حزب بعث و رژیم پیشین عراق به این منطقه آورده شده‌اند تا بافت جمعیتی این مناطق به نفع عرب‌ها تغییر کند.

انتهای پیام

کد N747643