پارلمان اتریش قانون منع حمایت خارجی از سازما‌ن‌های اسلامی را تصوب کرد

سیاسی

پارلمان اتریش لایحه مناقشه آمیزی را به بهانه مبارزه با گروه‌های افراطی که سازمان‌های اسلامی را از دریافت حمایت‌های مالی از منابع خارجی منع و امامان جماعت مساجد مسلمان را ملزم به صحبت به زبان آلمانی می‌کند، تصویب کرد.

پارلمان اتریش لایحه مناقشه آمیزی را به بهانه مبارزه با گروه‌های افراطی که سازمان‌های اسلامی را از دریافت حمایت‌های مالی از منابع خارجی منع و امامان جماعت مساجد مسلمان را ملزم به صحبت به زبان آلمانی می‌کند، تصویب کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری بی‌بی‌سی، این لایحه که قانون سابق درباره مسلمانان در اتریش را اصلاح می‌کند با هدف حمایت از آنچه که سباستین کورتز، وزیر محافظه کار ادغام مهاجران در جامعه اتریش آن را "اسلام منشور اروپا" می‌داند، تصویب شده است.

کورتز گفت: هدف از وضع این قانون اعطای حقوق بیشتر به مسلمانان و مبارزه با انحرافات است.

این قانون جدید جایگزین قانون سابق درباره مسلمانان در اتریش می‌شود که در سال 1912 میلادی و به دنبال الحاق بوسنی هرزگوین به اتریش و مجارستان صادر شده بود.

کورتز گفت: این لایحه که دو سال پیش از ناآرامی‌های کنونی در فرانسه و آلمان به پارلمان ارائه شده برای مبارزه شفاف با افزایش نفوذ افراطیون تدوین شده است.

مانوئل والس، نخست وزیر فرانسه نیز اوایل ماه جاری میلادی اظهارات مشابهی را درباره منع حمایت مالی خارجی از سازما‌ن‌های اسلامی مطرح کرد.

کورتز گفت: مقامات آلمان و سوئیس نیز از این لایحه حمایت کردند.

تصویب این قانون در بحبوحه سفر 200 تن از مردم اتریش از جمله زنان و نوجوانان به سوریه و عراق برای پیوستن به شبه نظامیان و عناصر تندرو صورت گرفته است.

این قانون به منظور مقابله با افزایش خطر شست‌وشوی مغزی افراطی صور گرفته و سازمان‌های فرهنگی اسلامی و امامان جماعت مساجد مسلمانان در اتریش را از دریافت کمک‌های مالی خارجی منع می‌کند.

این قانون همچنین 450 سازمان اسلامی در اتریش را ملزم می‌کند تا رویکرد مثبت‌تری را نسبت به جامعه و دولت به منظور دریافت مجوز نشان دهد.

کورتز گفت: ما می‌خواهیم تعداد امامان جماعتی که در آینده در اتریش به زبان آلمان صحبت می‌کنند، افزایش یابد و بتوانند نمونه مثبتی برای جوانان مسلمان باشند.

براساس این قانون جدید اولین بار است که به مسلمانان این حق داده شده که در داخل بیمارستان‌ها خانه‌های سالمندان، زندان‌ها و نیروهای مسلح اتریش روحانی داشته باشند و همچنین حق خوردن غذاهای حلال در موسسات و مراکز دولتی از جمله مدارس نیز به مسلمانان داده شده است.

حزب راست افراطی "آزادی" اتریش ضمن انتقاد از این لایحه گفت: این لایحه برای مواجهه با تهدید رو به افزایش کافی و مناسب نیست و تنها یک "دلخوش کنک" است.

در اتریش که جمعیت آن 5 / 8 است حدود 560 هزار مسلمان زندگی می‌کنند که اکثر آنها اصالت ترکیه‌ای، بوسنیایی، چچنی و ایرانی دارند.

انتهای پیام

کد N746581