مجتبی صدریا در نخستین کنگره حزب ندای ایرانیان:

در بحث مبارزه با فساد، چین می‌تواند الگوی خوبی برای ایران باشد

سیاست داخلی

اگر قاره آسیا در پرتو این نهاد رشد کند، می‌تواند نخستین نهاد بین‌المللی مستقل از دلار را به وجود ‌آورد و تنها نقطه ضعف چینی‌ها اوضاع و مسائل داخلی این کشور است که ممکن بود قاره‌ای به دور از دلار را نپذیرد.

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب اظهار داشت: مساله نیروی انسانی در تمامی دنیا یکی از مهمترین مسائلی است که درباره آن برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای صورت گرفته تا دولت‌ها بتوانند از این سرمایه‌ ملی استفاده کنند که متاسفانه در کشور ما چنین چیزی رخ نداده است و فقط منابع ما مانند منابع معدنی و زیرزمینی دچار دست‌خوردگی می‌شوند. اما منابع انسانی ما در این بین توجه دولت‌ها را به خود جلب نمی‌کنند و درباره آنها تصمیم‌گیری نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مجتبی صدریا در اولین کنگره حزب ندای ایرانیان با اشاره به اقدامات مارشال‌دوگل بیان داشت: تمامی اقداماتی مانند اقدامات دوگل مساله‌اش به هم زدن جایگاه دلار در جهان بود. به گونه‌ای که ساختار برتن-وودز را چینی‌ها ساختند که آن بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا بود و می‌توان آن را یک اقدام غیردلاری ارزیابی کرد و این بانک در اقدامات خود بسیار آگاهانه و هوشمندانه یک قاره را مشخصا در اختیار خود گرفت. تا قاره‌ای را فارغ از دلار به وجود بیاورد.

وی ادامه داد: اگر قاره آسیا در پرتو این نهاد رشد کند، می‌تواند نخستین نهاد بین‌المللی مستقل از دلار را به وجود ‌آورد و تنها نقطه ضعف چینی‌ها اوضاع و مسائل داخلی این کشور است که ممکن بود قاره‌ای به دور از دلار را نپذیرد.

این پژوهشگر اصلاح‌طلب با اشاره به نخست‌وزیر چین در این خصوص ابراز داشت: در چین و به خصوص در بحث مستقل شدن و دوری از محوریت دلار اعتقادات مردم نسبت به دولت کم شد و شکاف‌هایی در این بین به وجود آمد. به گونه‌ای که رئیس جمهور چین کاری کرد که قریب به هزار و 800 نفر از اعضای حزب کمونیست در چین ناپدید و فراری شدند به گونه‌ای که بعضی از آنها از چین مهاجرت کردند و عده‌ای دیگر هم جرات ابراز اظهارات خود را در فضای کنونی چین ندارند و بنده در مصاحبه‌ای که با دانشجویان چینی داشتم آنها این نکته را مطرح می‌کردند که رئیس جمهورشان کاری کرده که دولتمردان از گرفتن رشوه در چین هراس دارند که البته این موضوع می‌تواند برای ایران الگوی خوبی باشد.

وی در پایان اظهارات خود با اشاره به بحث آسیای فارغ از دلار تصریح کرد: اگر بحث دلار در آسیا به ورطه فراموشی سپرده شود، قطعا تاثیراتی را در اقتصاد ایران خواهد داشت که البته باید بگوییم این تاثیرات می‌تواند جایگاه بسیار مناسبی در بحث اقتصادی برای ایران به وجود آورد.

کد N746515