سفیر کوبا:

اعتراف آمریکا به شکست سیاست انزوای کوبا/ تغییر اصلی لغو تحریمها

سیاسی

سفیر کوبا در تهران با اشاره به اعتراف آمریکا به شکست رویکرد خصمانه اش در قبال این کشور، بهبود مناسبات سیاسی را برای عادی سازی روابط بین دو کشور کافی ندانست.

به گزارش خبرگزاری مهر، «ولادیمیر آندره گونزالس کسادا» سفیر کوبا در گفتگو با روزنامه تهران تایمز به تشریح علل تغییر رویکرد آمریکا در قبال کشورش پرداخت و گفت: به نظرم آنچه که کاخ سفید را به تغییر رویکرد در قبال هاوانا واداشت، تغییرات معنی دار و غیرقابل بازگشت در آمریکای لاتین بود.

وی با اشاره به توافق روسای جمهوری آمریکا و کوبا در روز هفدهم دسامبر 2014 برای از سرگیری روابط دیپلماتیک با بازگشایی سفارتخانه های دو کشور افزود در همان روز «رائول کاسترو» و «باراک اوباما» طی گفتگویی تلفنی با تبادل زندانیان و لغو برخی محدودیت ها در بخش بازرگانی موافقت کردند.

بر این اساس هر چند تلاش اوباما برای لغو تحریم های اقتصادی علیه کوبا با مخالفت هایی در بین جمهوریخواهان همراه بود اما وی بر لزوم پایان سیاست های یکجانبه واشنگتن برای منزوی کردن کوبا تاکید کرد. به گفته سفیر کوبا دولت آمریکا متوجه شده است که تلاش های 54 ساله اش برای انزوای این کشور بی نتیجه بوده است به همین دلیل این تغییر رویکرد را برای حمایت از منافع خود در این کشور، در پیش گرفته است.

گونزالس کسادا یادآور شد کوبا طی این سال ها همواره آمادگی خود را برای مذاکره محترمانه و بدون پیش شرط با آمریکا برای عادی سازی روابط اعلام کرده است. وی در پاسخ به این سوال که چرا پس از مدتها دولت اوباما تصمیم به این کار گرفت، اظهار داشت: نخست این که آمریکا متوجه شد سیاستش در قبال کوبا شکست خورده است و دیگر برای حفظ منافع خود در این کشور نیازمند روش دیگری است. دلیل دوم این که آمریکا در حال منزوی شدن در آمریکای لاتین است و این منطقه دیگر حیاط خلوتش نیست. به همین دلیل بهبود مناسبات با کشورهای منطقه بدون حضور کوبا، برای واشنگتن میسر نمی شود.

وی افزود: سومین دلیل این است که آمریکا رویکرد خود را در قبال دیگر کشورهای دارای سیستم سیاسی مشابه با کوبا، نظیر چین و ویتنام تغییر داده است پس چرا این کار را در قبال کوبا انجام ندهد؟ دلیل چهارم حمایت اکثریت شهروندان آمریکایی و جمعیت کوبایی ساکن این کشور از بهبود روابط واشنگتن-هاوانا است. پنجمین دلیل تلاش آمریکا برای جلوگیری از زیان بیشتر شرکت های این کشور به دلیل از دست دادن فرصت های تجاری در بازار کوبا است. این شرکت ها از زمان ممنوعیت تجارت با کوبا، جای خود را به شرکت های رقیب دیگر کشورها داده اند. دلیل ششم و آخر نیز چرخش نخبگان سیاسی و تغییر نسل در دستگاه دولتی کوبا است که طی آن رهبران انقلابی جای خود را به سیاستمداران نسل جدید می دهند. آمریکا نمی خواهد این فرصت را برای گسترش نفوذ خود در بین نخبگان و پیگیری اهدافش، از دست بدهد.

سفیر کوبا در تهران در بخش دیگری از این مصاحبه نقش رهبران در تغییرات تاریخی کشور ها را مهم ارزیابی کرد و گفت: رائول کاسترو که مقبولیتی بین المللی دارد، رهبری انقلاب تاریخی مردم کوبا را عهده دار است. اوباما نیز به عنوان نخستین رئیس جمهوری رنگین پوست آمریکا در زمان روی کار آمدن وعده هایی داد که نتوانست آنها را عملی کند، وی در عین حال می خواهد از کاهش محبوبیت حزب دمکرات در انتخابات ریاست جمهوری 2016 جلوگیری کند. وی برای این کار نیاز به اقداماتی دارد که عادی سازی روابط با کوبا از آن جمله است.

گونزالس کسادا تاکید کرد کوبا اقدام اوباما را شجاعانه ارزیابی کرده و می داند هر گام وی در این مسیر با مخالفت جمهوریخواهان در کنگره مواجه خواهد شد.

سفیر کوبا در تهران یادآور شد: مردم این کشور به تغییر رویکرد واشنگتن در قبال هاوانا و بهبود مناسبات دو جانبه خوش بین هستند. اما واقعیت این است که آنها از زمان پیروزی انقلابشان در سال 1959 با سیاست های خصمانه آمریکا مواجه بوده و از تحریم ها رنج برده اند. از همین رو است که رئیس جمهوری کوبا در سخنرانی دسامبر گذشته خود اعلام کرد مشکلات موجود تنها با بهبود مناسبات سیاسی حل نمی شود، آنچه که باید انجام گیرد لغو تحریم های اقتصادی، حذف نام کوبا از فهرست کشورهای حامی تروریسم و بسته شدن پایگاه نظامی آمریکا در خلیج گوانتانامو است.