اخضر ابراهیمی: علت اصلی ظهور داعش حمله آمریکا به عراق است

داعش

فرستاده سابق سازمان ملل و اتحادیه عرب به سوریه با بیان اینکه داعش از خود القاعده در عراق تشکیل شده است، گفت: دلیل اصلی ظهور داعش در عراق حمله آمریکا به این کشور در سال 2003 است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نوشته روزنامه لبنانی السفیر، اخضر ابراهیمی، فرستاده سابق سازمان ملل و اتحادیه عرب به سوریه در سخنانی گفت: لبنان در حال حاضر بار سنگین دو میلیون آواره سوری که نصف تعداد ساکنانش است بر دوش می‌کشد، هیچ کشوری در جهان نمی‌تواند چنین باری را به دوش بکشد. رخدادها و مشکلات زیادی در لبنان وجود دارد اما این کشور همواره پا بر جا و استوار بوده و مستحق ستایش است.

ابراهیمی گفت: اوضاع لبنان سخت و پیچیده است اما لبنانی‌ها تلاش خود را متوقف نکرده‌اند. موانع زیادی از جمله خلأ ریاست‌جمهوری در مقابل آنها وجود دارد. لبنان از فضای منطقه‌ای و بین‌المللی تاثیر می‌پذیرد. آنچه در لبنان محقق نشده، مسوولیت آن تنها بر دوش لبنانی‌ها نیست بلکه همگان باید به لبنانی‌ها در این راه کمک کنند.

ابراهیمی در خصوص بحران سوریه گفت: زمانی که بهار عربی آغاز شد بارها گفتم منطقه و مردم ما نیاز به تغییر واقعی دارند و گفتم هر دولتی قادر است این تغییر را در پیش بگیرد و دولتی که رهبری تغییر را برعهده نگیرد قربانی آن خواهد شد. دولت سوریه در روزهای اول به درخواست مردمی جواب نداد برای همین مسوولیت سنگینی را برعهده دارد.

وی گفت: مثل هر کشور دیگری دولت سوریه نمی‌تواند از مسوولیت خود به دلیل رخدادهای کنونی شانه خالی کند. سوریه ویران شده است و آنچه ویران شده تنها مربوط به اکنون و آینده آن نیست بلکه گذشته را نیز دربر می‌گیرد. مردم سوریه بسیار رنج می‌کشند و مستحق تحمل این همه رنج نیستند.

ابراهیمی گفت: شورای امنیت به دلیل اختلافات میان اعضای این شورا مقید شده است این در حالی است که منطقه در میان اختلافات شدید قرار دارد و این اعضا به اندازه کافی به مردم سوریه کمک نمی‌کنند.

وی تاکید کرد: داعش از همان القاعده در عراق شکل گرفت در حالی جبهه النصره در سوریه فعالیت می‌کرد سوریه با بحران بزرگی مواجه است که بر خارج تاثیر می‌گذارد و از آن تاثیر می‌پذیرد. در حال حاضر لبنان، اردن، ترکیه و عراق از رخدادهای سوریه تاثیر می‌پذیرند و هرچه زمان بیشتر بگذرد خطرات بر این کشور بیشتر می‌شود.

ابراهیمی تصریح کرد: اشتباه بزرگ حمله آمریکا به عراق در سال 2003 بود که منجر به دودستگی در این کشور شد. داعش پسر القاعده‌ای است که ابومصعب زرقاوی آن را رهبری می‌کرد و دلیل اصلی ظهور آن حمله آمریکا به عراق است. آمریکایی‌ها شرایطی را برای حضور القاعده در عراق فراهم کردند.

انتهای پیام

کد N744847