آسوشیتدپرس گزارش داد:

ایران و آمریکا در حال ترسیم خطوط توافق هسته ای هستند

سیاسی

یک رسانه غربی با اشاره به مذاکرات در حال انجام ژنو از اقدام ایران و آمریکا در ترسیم چارچوب توافق هسته ای خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آسوشیتدپرس در خبری کوتاه به نقل از منابع رسمی اعلام کرد که ایران و آمریکا در حال ترسیم خطوط توافق هسته ای هستند. 

این خبرگزاری اشاره ای به نام منابع خود نکرده، اما اعلام کرده که بر اساس این توافق تعداد سانتریفیوژهای ایران به 10 هزار و یا حتی بیشتر می رسد. 

این رسانه غربی توضیح چندانی در مورد ادعای خود نداده است. 

این خبر در حالی منتشر می شود که وزیران امور خارجه ایران و آمریکا امروز دوشنبه در ژنو مذاکرات خود را در حضور مذاکره کنندگان ارشد گره ۱+۵ ادامه می دهند. «محمد جواد ظریف» و «جان کری» روز گذشته به مدت دو ساعت در ژنو با یکدیگر گفتگو کردند. در این دیدار علاوه بر ظریف و کری، علی اکبر صالحی، رئيس سازمان انرژی اتمی ايران و ارنست مونيز، وزير انرژی آمريکا نیز حضور داشتند.

حضور علی اکبر صالحی و ارنست مونیز در مذاکرات هسته ای در ژنو واکنش هایی درپی داشته است. برای مثال «المانیتور»‌ به نقل از یک دیپلمات ایرانی گفته است، حضور علی اکبر صالحی دراین مذاکرات به درخواست ایران بوده است.

در ادامه این مذاکرات نيکلاس دوريوير از فرانسه، سرگئی ريابکوف از روسيه، سايمون گس از انگليس، وندی شرمن از آمريکا، هانس ديتر لوکاس از آلمان، وانگ از چين و هلگا اشميد از اتحاديه اروپا به این مذاکرات پیوستند.

این در حالی است که جان کری روز گذشته در لندن و پیش از سفر به ژنو گفته بود که همچنان اختلافات جدی بر سر برنامه هسته ای ایران وجود دارد.

 وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرده بود، اگر ایران پیشنهادهای موجود را نپذیرد، آمریکا اماده است میز مذاکرات را ترک کند.

جان کری همچنین گفته بود:باراک اوباما، رئیس جمهور آمريکا، تمايلی ندارد مذاکرات موجود پس از مهلت تعيين شده ادامه يابد.