شکست نخست‌وزیر مجارستان در انتخابات میان‌دوره‌ای پارلمان

حزب نخست وزیر مجارستان با شکست در انتخابات میان دوره‌ای پارلمان، دو سوم اکثریت را که به ویکتور اوربان اجازه می‌داد به صورت یکجانبه قانون اساسی را تغییر دهد، از دست داد.

حزب نخست وزیر مجارستان با شکست در انتخابات میان دوره‌ای پارلمان، دو سوم اکثریت را که به ویکتور اوربان اجازه می‌داد به صورت یکجانبه قانون اساسی را تغییر دهد، از دست داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری بلومبرگ، زولتان کزس، (Zoltan kesz ) نامزد مستقل 41 ساله بود که با حمایت احزاب اپوزیسیون از جمله سوسیالیست‌ها توانست با کسب 43 درصد از آراء در بخش وسزپرم (Veszprem) پیروز شود. نامزد حزب ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان به نام لیوس نمدی (Lajos Nemedi) براساس اعلام کمیسیون انتخابات 34 درصد رای کسب کرد. این شکست برای حزب فیدسز (Fidesz) اوربان در غرب مجارستان موجب شد که وی در پارلمان 131 کرسی از مجموع 199 کرسی را به دست بگیرد و همین امر نشان می‌دهد که حتی اگر حزب مذکور در انتخابات میان دوره‌ای دیگری که قرار است ماه آوریل در همین بخش برگزار شود، پیروز شود باز هم نمی‌تواند که دو سوم اکثریت را به دست آورد.

آمریکا و اتحادیه اروپا با انتقاد از ویکتور اوربان می‌گویند که وی از نفوذ خود در پارلمان برای محدود کردن اختیارات دادگاه‌ها و سایر نهادهای مستقل استفاده می‌کند. نخست وزیر مجارستان پیشتر در مصاحبه با هیر تی وی (Hir Tv) گفته بود که کابینه وی طی سه سال آتی هیچ گونه لایحه‌ای را که به رای دو سوم اکثریت نیاز داشته باشد به پارلمان ارائه نمی‌کند و نیازی به حمایت سایر احزاب ندارد. در همین حال نامزد پیروز از بخش وسزپرم گفت که وی "منتقد حقیقی" اختیارات دولتی می‌شود و اپوزیسیون هم اکنون این قدرت را دارد که از نفوذش استفاده کند.

اوربان که مه سال 2010 روی کار آمد، برای دومین بار پیاپی در چهار سال گذشته قدرت را از طریق انتخابات به دست گرفت و ناظران بین‌المللی معتقد بودند که انتخابات "آزاد اما غیرمنصفانه" بوده است چرا که قوانین انتخاباتی و کمپین را تغییر داده بود.

نخست وزیر مجارستان ماه دسامبر گذشته در جریان مصاحبه‌ای با رد آنچه که وی مداخله خارجی در کشورش می‌خواند، گفت که مجارستانی‌ها از اقدام دولت برای "دموکراسی معتصبانه" حمایت می‌کنند.

انتهای پیام

کد N740610