یهودیان اروپا دست رد به سینه نتانیاهو زدند

سیاسی

در واکنش به درخواست نتانیاهو از یهودیان اروپا برای مهاجرت دسته جمعی به اراضی اشغالی، شماری از صاحب نظران، نمایندگان اقلیت‌های یهودی در اروپا و روزنامه‌ای انگلیسی از این درخواست وی به شدت انتقاد کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین، ریچارد فریر، سردبیر روزنامه انگلیسی "اخبار یهودی" با این عبارت که "هر کس تصور می کند یهودیان هویت خود را از طریق ارتباط با اسرائیل مشخص می‌کنند، سخت در اشتباه است"

به اظهارات بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی پاسخ داد.

نتانیاهو با سوء استفاده از رخدادهای کوپنهاگ خواستار مهاجرت دسته جمعی یهودیان به اراضی اشغالی شد.

همچنین سردبیر روزنامه انگلیسی "جوییش کرونیکل" از نتانیاهو خواست تا به استفاده ابرازی از تروریسم در تبلیغات انتخاباتی خود پایان دهد.

علاوه بر این بخش اعظم صاحبنظران و نمایندگان اقلیت‌های یهودی در اروپا با اینگونه موضع گیری‌ها به درخواست نتانیاهو پاسخ دادند. این اقدام در حالی صورت می گیرد که یائیر ملکیئور، خاخام اعظم دانمارک نسبت به درخواست نتانیاهو ابراز ناامیدی کرد.

سخنگوی اقلیت یهودی در دانمارک نیز در واکنش به این درخواست گفت: از نتانیاهو به خاطر نگرانی‌اش ممنونیم، با این وجود ما دانمارکی هستیم، ما در عین حال که یهودی هستیم، دانمارکی نیز هستیم و این حملات دلیلی نمی‌شود که ما راهی اسرائیل شویم.

مطبوعات انگلیسی درخواست بنیامین نتانیاهو را به باد انتقاد گرفته و آن را محکوم کردند؛ به نحوی که روزنامه "فایننشال تایمز" این درخواست را غافلگیر کننده و اقدامی تفرقه افکن خواند.

این روزنامه پس از پرداختن به حملات اخیر به یهودیان در چند کشور اروپایی در سرمقاله خود آورد: این مساله دلیل فراخوان بنیامین نتانیاهو از یهودیان برای مهاجرت دسته جمعی از اروپا به فلسطین اشغالی را توجیه نمی‌کند.

این روزنامه گزارش داد: نتانیاهو قادر به درک این واقعیت نیست که وضعیت موجود یهودیان اروپا وضعیتی گذراست، وی از درک حمایت قوی تمامی دولت‌های اروپایی از اقلیت‌های یهودی درمانده است.

در بخش دیگر این روزنامه می خوانیم: حمله به یهودیان در پاریس و کوپنهاگ نگران کننده است، ولی باید در نظر داشت که تندروها غیر یهودیان را نیز نشانه رفته‌اند.

انتهای پیام

کد N732822