توسط رییس قوه‌قضاییه؛

دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در مراکز استان‌ها افتتاح شد

با افتتاح هر دفتر خدمات الکترونیک قضایی ضمن افزایش حدود 75 متر فضای مفید با امکانات و تجهیزات بروز از سه نیروی ثبت کننده پرونده بی‌نیاز می‌شویم.

[div id='stcpDiv']معاون رئیس قوه قضاییه و رئیس مرکز آمار و انفورماتیک دستگاه قضا گفت: دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در مراکز استانها با حضور رئیس قوه قضاییه در مرکز استان لرستان افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت الاسلام حمید شهریاری معاون رییس قوه قضاییه گفت: این دفاتر که وظیفه عرضه خدمات قضایی به مردم را برعهده دارند. در این طرح ارایه انواع خدمات اعم از خدمات اطلا ع رسانی، تعاملی و تراکنشی به گروههای هدف، به صورت برخط  و با استفاده از تسیهلات فناوری اطلاعات و ارتباطات)مرکز تماس، پیام کوتاه، پست الکترونیک  وب سایت، (…به گونه ای که ضمن رفع نیازهای اطلاعاتی و عملیاتی مرتبط، تا حد ممکن و در چارچوب قانون و مقررات، نیازی به مراجعه حضوری به دادگستری و یا انجام مکاتبات فی مابین به شیوه مرسوم و غیرالکترونیک نباشد طراحی و برنامه ریزی صورت گرفته است.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه افزود: از جمله اهداف طرح افزایش کارآمدی نظام قضایی کشور با افزایش نسبی سرعت، دقت و کیفیت است که در نهایت موجب افزایش رضایتمندی مردم از قوه قضاییه و افزایش مقبولیت آن خواهد گردید. همچنین استفاده شهروندان از فرصتهای برابر با رفع موانع اداری به همراه ثبت دقیق اطلاعات متنوع در باب اطراف دعوا و پرونده قضایی در کنار صرفه جویی در هزینه‌های دستگاه قضایی از جمله این طرح است.

شهریاری گفت: با افتتاح هر دفتر خدمات الکترونیک قضایی ضمن افزایش حدود 75 متر فضای مفید با امکانات و تجهیزات بروز از سه نیروی ثبت کننده پرونده بی‌نیاز می‌شویم. فضای مناسب برای عرضه دعوا و نیز اطلاع‌رسانی از طریق تلفن همراه از آخرین وضعیت پرونده و زمان و مکان ارجاع پرونده از دیگر مزایای این طرح است طوری که با اجرای کامل آن سالانه 25 میلیون سفر درون شهری کاهش خواهد یافت.

همچنین به ازای افتتاح هر دفتر خدمات الکترونیک قضایی ضمن افزایش مشارکت مردم در عرضه خدمات و توسعه عدالت، 3 تا 5 شغل ایجاد خواهد شد و از ظرفیت بخش خصوصی در عرضه خدمات قضایی با رویکرد سه جانبه‌گرایی (حاکمیت، بخش خصوصی، مردم) در خدمترسانی به مردم استفاده می‌گردد.

شفاف‌سازی فرایندهای رسیدگی و مصون‌سازی حداکثری دستگاه قضایی از آسیب‌ها، تهدیدها و تطمیع‌های بیرونی و  ارتقای سلامت اداری و قضایی با کاهش خطاها و فشارهای درونی نیز از دیگر پی‌آمدهای مثبت این طرح می‌باشد

مطابق برنامه زمانبندی شده در اسفند ماه کلیه مراکز استانها دارای دفاتر خدمات الکترونیک قضایی خواهند بود که در حال حاضر 13 استان آماده بهره برداری است و این دفاتر مطابق استانداردهای تعریف شده در مرکز آمار و فناوری اطلاعات و با الگو یکپارچه در سراسر کشور در حال راه اندازی می باشد.که استانهای آذربایجان شرقی، اصفهان، البرز، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خوزستان، سیستان و بلوچستان، کردستان، کرمان و لرستان دفاتر خود را آماده نموده اند.

در این مرحله کلیه دادخواستهای بدوی در این دفاتر قابل طرح می باشد که پس از طرح دعوا در این دفاتر و تکمیل اطلاعات و منضمات مربوط به دفاتر دادگاه ارسال می گردد و دفاتر دادگاه پس از بررسی مدارک وقت تعیین نموده و از طریق سیستم ارسال پیام کوتاه طرفین پرونده را مطلع می نماید.

تعداد خدمات و موضوعات این طرح  در حال توسعه می باشد و در حال حاضر 205 موضوع دادخواست در این دفاتر قابل طرح می باشد. ارائه اظهارنامه و پیگیری دادخواست، پیگیری اظهارنامه، مشاهده خلاصه پرونده ومحاسبه ودریافت هزینه دادرسی از خدمات قابل ارائه در این مرحله می باشد.

افزایش تعداد دفاتر در استانها براساس نیاز هر استان صورت می گیرد که اخیراً فراخوان دوم دفاتر استانها برگزار گردیده که در حال بررسی شرایط متقاضیان می باشیم که تا پایان سال اسامی افراد دارای شرایط مناسب جهت تصدی این دفاتر اعلام خواهد شد.

کد N732233