رسانه غربی مطرح کرد؛

نزدیک تر شدن به توافق هسته ای با عقب نشینی آمریکا و مقاومت ایران

سیاسی

خبرگزاری آسوشیتدپرس از آمادگی آمریکا برای موافقت با افزایش شمار سانتریفیوژهای ایران و کاهش زمان اعمال محدودیت بر برنامه هسته ای ایران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس با درج مطلبی از افزایش احتمال توافق هسته ای بین ایران و آمریکا خبر داد.

در این گزارش آمده است: ایران و آمریکا ذره ذره در حال نزدیک شدن به توافق هسته ای هستند هر چند این توافق آن توافقی نیست که مد نظر  بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل است.

در این گزارش آمده است نتانیاهو که قرار است در ماه مارس در کنگره آمریکا درباره برنامه هسته ای ایران صحبت کند می گوید هر توافقی که به طور کامل برنامه هسته ای ایران را تخریب نکند توافق خوبی نخواهد بود در حالیکه رویکرد آمریکا کاستن از وسعت برنامه هسته ای ایران و محدود کردن آن تا حدی است که ایران با ساخت سلاح هسته ای از چند ماه تا یک سال فاصله داشته باشد تا در صورت حرکت ایران به سمت سلاح هسته ای جامعه جهانی فرصت واکنش به آن را داشته باشد.

نویسنده با اشاره به نظرات موافقان و مخالفان رویکرد آمریکا در قبال برنامه هسته ای ایران می نویسد: در حالیکه چند هفته تا ضرب الاجل مارس باقی مانده است ایران مقاومت می کند و اصرار دارد که به دنبال سلاح اتمی نیست و به طرف مقابل برای مصالحه فشار می آورد.

در ادامه مطلب آمده است: مشکل اصلی در حال حاضر اندازه و پتانسیل برنامه غنی سازی اورانیوم ایران است به طوریکه آمریکا و دیگر اعضاء گروه1+5 خواستار برچیدن 80 تا 90 درصداز 10 هزار سانتریفیوژهای ایران در کنار 8 هزار سانتریفیوژ دیگر که نصب هستند ولی کار نمی کنند هستند اما ایران در برابر این خواسته آنها مقاومت می کند.

در ادامه گزارش به نقل از دیپلمات ها آمده است: آمریکا که با مقاومت ایرانی ها مواجه شده حاضر شده است تا فعالیت 4500 سانتریفیوژ و شاید بیشتر را هم بپذیرد به شرطی که ایران محدودیت ها بر کارآمدی آنها را بپذیرد.

همچنین به نقل از منابع دیپلماتیک در این گزارش آمده است آمریکا که پیش تر خواستار محدودیت 20 ساله و بیشتر بر برنامه هسته ای ایران بود حاضر شده است این زمان را به 10 تا 12 سال کاهش دهد.